សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
ពល​រដ្ន​ស្នើ​អោយ​អាជ្ញាធរ​ស្រុក​សណ្ដាន​នែ​នាំ​អ្នកចាក់ដី​លុប​បឹង​អោយ​កាយ​អាចម៍ដី​ចេញ​វិញ​ជា​បន្ទាន់​
កំពង់ធំ ៖ ប្រជា​ពល​រដ្ន​ស្នើរ​អោយ​អាជ្ញាធរ​ស្រុក​សណ្ដាន​ចាត់វិធានការ​ជាបន្ទាន់​ក្នុង​ការជីក​កកាយ​យក​អាចម៍ដី​ចេញ​ពី​មាត់​បឹង អូរ​ក្រ​ញាក់​ដើម្បី​រក្សា​ទំហំ​បឹង កុំអោយ​មាន​អ្នក​បំពាន់​រំលោភ​យក​ដី​មាត់បឹង​ធ្វើ​ជា​កម្ម​សិទ្ធ​និង​ដើម្បី​រំដោះ​ទឹក សារាចរណ៍​ទឹក​ឡើងវិ​ញ​។​
​ពល​រដ្ន​មួយចំនួន​ហួសចិត្ត ដោយ​ពោល​ពាក្យ​ថា (​ពិតជា​ថ្លើមធំ​ពាសមេឃ​មែន​) ហ៊ាន​ចាក់​ដី​លុប​ចំណី​មាត់​បឹង អូរ​ក្រ​ញាក់ យក​ធ្វើជា​កម្មសិទ្ធិ ដែល​មាន​ទីតាំង​ស្ថិតនៅក្នុង​ភូមិ​កន្ទី ឃុំ​មាន​រិទ្ធ ស្រុក​សណ្ដាន់ ខេត្ត​កំពង​ធំ យក​ធ្វើជា​កម្មសិទ្ធិ​ដោយ​មិន​ញញើត​ច្បាប់ មិនដឹង​ជា​អាជ្ញាធរ​ពួកគាត់​បាន​ឃើញ បាន​ឃាត បាន​ហាម ឬក៏​បើកដៃ​នោះទេ ?​ទើប​ធ្វើអោយ​ដំណើរការ​ចាក់ដី​លុប​មាត់​បឹង​នេះ​ធ្វើ​បាន​យ៉ាង​រលូន​និង​បាន​សំរេច​បែប​នេះ​។​
​បឹង​អូរ​ក្រ​ញាក់​ជា​បឹង​ធម្មជាតិ ជា​កន្លែង​កំសាន្ដ​សំរាប់់​ភ្ញៀវ​ជាតិ និង​អន្ដរជាតិ និង​ជា​អាង​ស្ដុបទឹក​ដ៏​ធំ​មហិមា សំរាប់​ការប្រើប្រាស់​ក្នុង​វិស័យ​កសិកម្ម ក្នុងការ​ធ្វើ​ស្រែប្រាំង ស្រែវស្សា និង​សំរាប់​សត្វពាហនះ​គ្រប់​ប្រភេទ តែ​បច្ចុប្បន្ន​ត្រូវបាន​គេ​ចាក់​លុប​មាត់បឹង​ជា​បណ្ដើរៗ​ធ្វើអោយ​ពល​រដ្ន​មាន​ការព្រួយបារម្ភ​នៃ​ការ​ការរួម​តូច​នៃ​ផ្ទៃ​បឹង​។​
​ពាក់ព័ន្ធ​និង​រឿង​ចាក់​ដី​លុប​មាត់បឹង លោក ស្រី​សៀក មេឃុំ​មាន​រិទ្ធ បាន​ផ្ដល់​បទ​សម្ភាស​តាម​ទូ​ស័ព្ទ​ថា លោក​បាន​ដឹង​ឈ្មោះ​អ្នកចាក់ដី​ហើយ តែ​ដោយ​លោក​រវល់​មិនទាន់បាន​ហៅ​អោយ​កាយ​អាចម៍ដី​ចេញ​វិញ​នៅឡើយ ៕ រងចាំ​ភាគ​បន្ដ​