សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
អភិបាល​ខេត្ត​កំពង់ធំ លើកទឹកចិត្ត​ដល់​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំងអស់ ចូលរួម​អនុវត្ត​ប្រកបដោយ​ស្មារតី​ទទួលខុសត្រូវ​ខ្ពស់​នូវ​ចលនា​ប្រឡង​ប្រណាំង “​ទីក្រុង​ស្អាត រមណីយដ្ឋាន​ស្អាត សេវា​ល្អ បដិសណ្ឋារកិច្ច​ល្អ​”
(​រដ្ឋបាល​ខេត្ត​កំពង់ធំ​) ៖ ឯកឧត្តម ងួន រតនៈ អភិបាល​ខេត្ត​កំពង់ធំ បាន​លើកទឹកចិត្ត​ដល់​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំងអស់ ជាពិសេស​អ្នករស់នៅ​ក្នុង​ក្រុង​ស្ទឹងសែន ចូលរួម​អនុវត្ត​ប្រកបដោយ​ស្មារតី​ទទួលខុសត្រូវ​ខ្ពស់​នូវ​ចលនា​ប្រឡង​ប្រណាំង “​ទីក្រុង​ស្អាត រមណីយដ្ឋាន​ស្អាត សេវា​ល្អ បដិសណ្ឋារកិច្ច​ល្អ​” ជា​ទីក្រុង​ស្អាត​របស់​យើង ក្នុង​ការប្រកួតប្រជែង​ជាមួយ​ទីក្រុង​ដទៃ​នៅក្នុង​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា គឺជា​កិត្តិយស​មួយ​សម្រាប់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខេត្តកំពង់ធំ​យើង​នៅ​ក្នុង​បច្ចុប្បន្ន និង​ទៅ​អនាគត ដើម្បី​ជា​ប្រយោជន៍​សម្រាប់​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅក្នុង​ខេត្ត​កំពង់ធំ ជាពិសេស​អ្នករស់នៅ​ក្នុង​ស្ទឹង​សែន​។
​ការលើកទឹកចិត្ត​នេះ ថ្លែង​នៅក្នុង​ពិធី​ទិវា​ជាតិ​ទីក្រុង​ស្អាត​លើក​ទី​១០ ក្រោម​ប្រធានបទ “​ទីក្រុង​ស្អាត គាំទ្រ​ការបើក​ទេសចរណ៍​កម្ពុជា​” អម​ជាមួយ​ការប្រកាស​យុទ្ធនាការ “​កម្ពុជា​ស្អាត​” ឆ្ពោះ​ទៅ​ស្វាគមន៍​ព្រឹត្តិការណ៍​កីឡា​ស៊ី​ហ្គេម​-​អាស៊ាន​ប៉ា​រ៉ា​ហ្គេម ឆ្នាំ​២០២៣ (SEA Games 2023) នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី​២ ខែ​មីនា ឆ្នាំ​២០២២ នៅ​សួន​ស្ទឹងសែន ខេត្ត​កំពង់ធំ​។​
​នា​ឱកាស​នោះ​ដែរ បន្ទាប់​ពី​ឯកឧត្តម ងួន រតនៈ បាន​អាន​សារលិខិត​របស់​សម្តេច​អគ្គមហាសេនាបតី​តេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា និង​ជា​ប្រធានកិត្តិយស​នៃ​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​វាយតម្លៃ​ទីក្រុង​ស្អាត រួចមក ឯកឧត្តម បន្ថែមទៀតថា ការ​ប្រារព្ធ​ទិវា​ជាតិ​នេះ ពិតជា​បាន​រួមចំណែក​បំផុស និង​លើកទឹកចិត្ត​ដល់​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំងអស់ ពិសេស​ចំពោះ​យុវជន កុលបុត្រ កុលធីតា​ខ្មែរ​ឱ្យ បន្ត​យកចិត្តទុកដាក់​កាន់តែ​ខ្លាំង​បន្ថែមទៀត ក្នុង​កិច្ច​គាំពារ​បរិស្ថាន និង​ការលើកកម្ពស់​ការអភិវឌ្ឍ​បៃតង ដែល​ជា​ការ​រួមចំណែក​ដល់​ការអភិវឌ្ឍ​វិស័យ​ទេសចរណ៍ និង​ការរីកចម្រើន​នៃ​សង្គមជាតិ​យើង​។​
​ឯកឧត្តម ងួន រតនៈ បន្តថា ទីក្រុង​ស្អាត​ផ្ដើមចេញ​ពី​យើង​ទាំងអស់គ្នា ដែល​តម្រូវ​ទាម​ឲ្យ​យើង​ចូលរួម​អនុវត្ត​កាត្វកិច្ច ជា​ពិសេស​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​រស់នៅ​ក្នុង​ក្រុង​សែន ត្រូវ​យកចិត្តទុកដាក់​វេច​ខ្ចប់​កាកសំណល់​រឹង និង រាវ​ឲ្យមាន​របៀបរៀបរយ ការរៀបចំ​សណ្តាប់ធ្នាប់​សាធារណៈ​នៅ​តាម​ដងផ្លូវ ការរៀបចំ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ជាពិសេស “​នៃ​ភាព​ស្អាត​” ដែល​ត្រង់​ចំណុច​នេះ “​ស្អាត​” សំដៅ​ដល់ “​ស្អាត​ដោយមាន​ទេសភាព​ស្រស់ត្រកាល​, ស្អាត​ដោយ​ភាព​ប្រណិត​, ស្អាត​ដោយ​មាន​បរិស្ថាន​ល្អប្រសើរ​, ស្អាត​ដោយមាន​អនាម័យ​, ស្អាត​ដោយមាន​សុវត្ថិភាព​, ស្អាត​ដោយ​មាន​គុណភាព និង​ស្អាត​ដោយ​មានឱជារស​ឆ្ងាញ់​ពិសារ​”​។ ហើយក៏​ជា​ទីក្រុង​ប្រកបដោយ “​ភាព​វៃឆ្លាត​” មាន “​ភាព​ស្អាត​និង​បៃតង​” ប្រកបដោយ​អនាម័យ ដែល​មាន​សណ្តាប់ធ្នាប់​រៀបរយ​, មាន​ការធានាបាន​នូវ​សុខ​សុវត្ថិភាព​ពេញលេញ​, មាន​ការផ្តល់​សេវា​សាធារណៈ​ប្រកប​ដោយ​បដិសណ្ឋារកិច្ច​ល្អ​, មាន​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ត​ភ្ជាប់​និង​សម្បទា​ទ្រទ្រង់​គ្រប់គ្រាន់ និង​មាន​ការផ្តល់ សេវាកម្ម​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​គុណភាព គឺជា​មជ្ឈដ្ឋាន​ដែល​ប្រជាជន​គ្រប់រូប​ប្រាថ្នា​ចង់​រស់នៅ ហើយ​ទាំងនេះ ក៏​ជា​កត្តា​កំណត់​ការសម្រេចចិត្ត​ដ៏​ចម្បង​បំផុត​មួយ​សម្រាប់​ភ្ញៀវទេសចរ ក្នុង​ការជ្រើសរើស​គោលដៅ​ទស្សនា​របស់គេ​នាពេល​បច្ចុប្បន្ន​ផង​ដែរ​។​
​ចុងបញ្ចប់ ឯកឧត្តម ងួន រតនៈ អភិបាល​ខេត្ត​កំពង់ធំ បាន​អំពាវនាវ​ដល់​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំងអស់ និង​ភ្ញៀវទេសចរ​គ្រប់រូប ត្រូវ​ប្រកាន់ខ្ជាប់​នូវ​ការរស់នៅ​តាម​គន្លង​ប្រក្រតីភាព​ថ្មី ពិសេស ទម្លាប់​នៃ​ការរស់នៅ​ជាមួយ “​ភាព​ស្អាត​និង​អនាម័យ​” រួម​ជាមួយ​ការអនុវត្ត​តាម​វិធាន​សុខាភិបាល និង​វិធាន​នានា​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល ដើម្បី​ចូលរួម​ទប់ស្កាត់​ការចម្លង​ជំងឺ​កូវី​ដ​-១៩​។​