សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ទទួល​ជួបពិភាក្សា​ការងារ​ជាមួយ​ប្រតិភូ​នគរបាល​ជាតិ​នៃ​បណ្ដា​ប្រទេស​សមាជិក​អាស៊ាន​
នៅ​វិមាន​សន្តិភាព នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី​៣ ខែ​មីនា ឆ្នាំ​២០២២​នេះ សម្ដេច​អគ្គមហាសេនាបតី​តេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បាន​ទទួល​ជួប​ពិភាក្សា​ការងារ​ជាមួយ​ប្រតិភូ​នគរបាលជាតិ នៃ​បណ្ដា​ប្រទេស​សមាជិក​អាស៊ាន​។​
​ក្នុងជំនួប​នោះ សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន បាន​ស្វាគមន៍​ប្រតិភូ​នគរបាលជាតិ​នៃ​ប្រទេស​សមាជិក​អាស៊ាន និង​បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​ចំពោះ​ប្រតិភូ​ទាំងអស់ ដែល​បាន​អញ្ជើញ​មក​ចូលរួម​សន្និសីទ​អាស៊ាន​ណា​ប៉ូល​លើក​ទី​៤០ នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​នា​ពេល​នេះ ស្របពេល​ដែល​ជំងឺ​កូវី​ដ​១៩ កំពុងតែ​រាតត្បាត នៅ​ទូទាំង​ពិភពលោក​។
​សម្ដេច​តេជោ​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​បាន​មានប្រសាសន៍ថា កម្ពុជា​ក៏​ជា​ប្រទេស​មួយ​ដែល​រង​នូវ​ការ​រាតត្បាត​ដោយ​ជំងឺ​កូវី​ដ​១៩​ផងដែរ ប៉ុន្តែ​ដោយសារ​តែ​ការចាក់​ស្រោច​នូវ​វ៉ាក់សាំង​ប្រឆាំង​កូវី​ដ​១៩ ទៅដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ មិន​ថា​តែ​ពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ខ្លួនឯង​ទេ គឺ​ទៅ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ជនបរទេស​ដែល​រស់​នៅ​កម្ពុជា​ផងដែរ ដែល​ធ្វើអោយ​កម្ពុជា​យើង​អាច​បើក​ដំណើរការ​ប្រទេសជាតិ​ឡើងវិញ កាលពីដើម​ខែ​វិច្ឆិកា​កន្លងទៅនេះ​។
​ឆ្លៀត​នៅក្នុង​ឱកាស​នេះ​ផង​ដែរ សម្ដេច​តេជោ​នាយករដ្ឋមន្ត្រី បាន​សំដែង​នូវ​ក្តីរីករាយ​ចំពោះ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិកា​រ រវាង​នគរបាលជាតិ​នៃ​សមាជិក​អាស៊ាន ដែល​អាច​ទប់ស្កាត់​នូវ​អំពើ​ភេរវកម្ម​ទាន់ពេលវេលា​។
​ក្នុងន័យនេះ សម្តេច​តេជោ​បាន​លើកចិត្ត​ឲ្យ​នគរបាល​ជាតិ​នៃ​សមាជិក​អាស៊ាន​ទាំង​អស់ បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​បន្ថែម​ទៀត ជាពិសេស​ទប់ស្កាត់ ឱ្យ​ខាន​តែ​បាន​នូវ​អំពើ​ភេរវកម្ម​ទាំងឡាយណា ប្រែក្លាយ​អាស៊ាន​ដោយ​គ្មាន​អំពើ​ភេរវកម្ម​។
​សម្ដេច​តេជោ​ក៏​បាន​លើកទឹកចិត្តផ​ង​ដែរ​ឲ្យ​នគរបាល​ជាតិ​នៃ​សមាជិក​អាស៊ាន​ទាំង​អស់​ចែករំលែក​នូវ​បទពិសោធន៍​ព័ត៌មាន និង​ចង់ឲ្យ​នគរបាល​ជាតិ​នៃ​សមាជិក​អាស៊ាន​ក្លាយជា​ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ដើម្បី​ពង្រីក ពង្រឹង​ទំនាក់ទំនង រវាង​ប្រទេស​ផង និង​ពង្រឹង​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​ប្រទេស​អាស៊ាន និង​ក្នុង​តំបន់​ផង ។​
​សម្ដេច​តេជោ​ក៏បានថ្លែងអំណរគុ​ណ​ចំពោះ ឯកឧត្តម​ប្រធាន​គណៈប្រតិភូ អាស៊ាន​ណា​ប៉ូល​ទាំងអស់ ហើយក៏​បាន​ផ្ដល់​នូវ​ក្តីសង្ឃឹម​ថា ប្រតិភូ​ទាំងអស់​នឹង​ចូលរួម​ធ្វើឲ្យ​សន្និសីទ​នេះ ទទួលបាន​នូវ​ភាពជោគជ័យ​។
​ជា​ការឆ្លើយតប ប្រតិភូ​នគរបាលជាតិ​នៃ​សមាជិក​អាស៊ាន បាន គោរព​ប្ដេជ្ញា​ជូន​ចំពោះ​សម្ដេច​តេជោ ថា នឹង​អនុវត្ត​តាម​អនុសាសន៍​របស់​សម្ដេច​តេជោ​នាយករដ្ឋមន្ត្រី នឹង​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ធ្វើយ៉ាងណា​ប្រែក្លាយ​តំបន់​អាស៊ាន​ឱ្យ​ក្លាយទៅជា​តំបន់​នៃ​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ ប្រកប​ដោយ​សុខដុម​នីយកម្ម ស្ថេរភាព និង​សន្តិភាព​៕