សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ទទួល​ជួបពិភាក្សា​ការងារ​ជាមួយ​ប្រធាន​កម្មវិធី​តំបន់ ប្រចាំ​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក និង​ជា​សមាជិក​គណៈកម្មការ​ប្រតិបត្តិ​នៃ​វេទិកា​សេដ្ឋកិច្ច​ពិភពលោក​
នៅ​វិមាន​សន្តិភាព នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី​៣ ខែ​មីនា ឆ្នាំ​២០២២ ដដែល​នេះ បន្ទាប់ពី​បាន​អញ្ជើញ​ជួបពិភាក្សា​ការងារ​ជាមួយ​ប្រតិភូ​អាស៊ាន​ណា​ប៉ូល​រួចមក សម្ដេច​អគ្គមហាសេនាបតី​តេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ក៏​បាន​បន្ត​ទទួល​ជួបពិភាក្សា​ការងារ​ជាមួយ ឯកឧត្តម Joo Ok Lee ប្រធាន​កម្មវិធី​តំបន់ ប្រចាំ​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក និង​ជា​សមាជិក​គណៈកម្មការ​ប្រតិបត្តិ​នៃ​វេទិកា​សេដ្ឋកិច្ច​ពិភពលោក​(WEF)​។​
​ក្នុង​ជំនួប​នេះ ឯកឧត្តម Joo Ok Lee បាន​អបអរសាទរ​ចំពោះ​សម្ដេច​តេជោ​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ដែល​បាន​ទទួល​ធ្វើជា​ប្រធាន​អាស៊ាន​សម្រាប់​ឆ្នាំ​២០២២​នេះ និង​បាន​សម្តែង​ការអបអរសាទរ​ចំពោះ​វឌ្ឍនភាព និង​ភាព​រីកចម្រើន​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា ។ ឯកឧត្តម​បាន​មានប្រសាសន៍ថា ឯកឧត្តម​បាន​ធ្វើដំណើរ​មក​កាន់​ប្រទេស​កម្ពុជា​កាលពី​ឆ្នាំ​២០១៧ ហើយ​នៅពេលនេះ ឃើញថា​ប្រទេស​កម្ពុជា​មាន​ការអភិវឌ្ឍ​រីកចម្រើន​យ៉ាង​ខ្លាំង ទោះបី​ស្ថិត​នៅក្នុង​ដំណាក់កាល​នៃ​ការរីក​រាលដាល​នៃ​ជំងឺ​កូវី​ដ​១៩ នាពេល​នេះ​ក៏​ដោយ ។ ឯកឧត្តម​បាន​បញ្ជាក់ថា ប្រសិនបើ​គ្មាន​ការរីក​រាលដាល​នៃ​ជំងឺ​កូវី​ដ​១៩​ជា​សកល​នោះទេ កម្ពុជា​ពិតជា​មាន​ការអភិវឌ្ឍ​រីក​ចម្រើន​ជាង​នេះ​ទៅទៀត​។
​ឯកឧត្តម Joo Ok Lee បាន​គោរព​ជម្រាបជូន​សម្តេច​តេជោ អំពី​ដំណើរការ​រៀបចំ​កិច្ចប្រជុំ​វេទិការ​សេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក ដែល​នឹង​ប្រព្រឹត្តទៅ​នៅ​ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២២ ខាងមុខនេះ ហើយ​ឯកឧត្តម​នឹង​ទទួល​ទស្សនៈ ក៏ដូចជា​អនុសាសន៍​ល្អៗ​ពី​សម្ដេច​តេជោ​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ទាក់ទង​ទៅនឹង​វេទិកា​សេដ្ឋកិច្ច​ពិភពលោក ក្នុងនាម​សម្ដេច​តេជោជា​ប្រធាន​អាស៊ាន​។
​ឆ្លើយតប សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន បាន​យល់ស្រប​ជាមួយ ឯកឧត្តម Joo Ok Lee ដែល​លើកឡើង​ថា​ប្រសិនបើ​គ្មាន​ការឆ្លង​រីក​រាលដាល​នៃ​ជំងឺ​កូវី​ដ​១៩​ជា​សកល​នោះទេ កម្ពុជា​នឹង​មាន​ការរីកចម្រើន​ជាង​នេះ ជាមួយនឹង​ការកាត់បន្ថយ​ភាពក្រីក្រ កាន់តែ​ច្រើន​បន្ថែមទៀត ។ ទោះជា​យ៉ាងណា​ក៏ដោយ សម្ដេច​តេជោ​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ក៏​បាន​ជម្រាបជូន​ឯកឧត្តម Joo Ok Lee ផងដែរ​ថា កម្ពុជា​បាន​ចាក់​ស្រោច​វ៉ាក់សាំ​កូវី​១៩ ទៅដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា ហើយក៏​បាន​បើក​ប្រទេសជាតិ​ឡើងវិញ​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី ១​ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២១ កន្លងទៅនេះ ហើយ​អ្វី​ដែល​គួរឲ្យ​កត់សម្គាល់​នោះ សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​រំពឹងថា​នឹង​មាន​ការកើនឡើង ប្រមាណ​ជា 5,6% សម្រាប់​ឆ្នាំ​២០២២ នេះ​។​
​ក្នុងនាម​ជា​ប្រធាន​អាស៊ាន សម្ដេច​តេជោ បាន​មានប្រសាសន៍ថា អ្វី​ដែល​សម្ដេច​ចង់​បាន គឺ​អាស៊ាន​សហការគ្នា​បើក​ប្រទេស​ឡើងវិញ​ព្រម​គ្នា ជំរុញ​ទំនាក់​ពាណិជ្ជកម្ម​ក្នុង​តំបន់ និង​បំពេញ​ឲ្យ​គ្នា​ទៅវិញទៅមក ជាពិសេស​នៅពេល​ដែល​ទាំងអស់គ្នា​រស់នៅ​ក្នុង​បរិបទ​ថ្មី​នៃ​សម័យ​កូវី​ដ​១៩ នោះ​។ លើសពីនេះទៅទៀត សម្ដេច​តេជោ​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ក៏បាន​ផ្ដល់​ជូន ឯកឧត្តម Joo Ok Lee នូវ​ទស្សនៈ​របស់​សម្ដេច ពាក់ព័ន្ធ​ទៅនឹង​រូបមន្ត​១​បូក នោះ​គឺ​ការវិនិយោគ​មិន​ប្រមូលផ្ដុំ មានន័យ​ថា​ការវិនិយោគ​នៅ​ប្រទេស​មួយ​ហើយ​គប្បី​ណា​វិនិយោគ​នៅ​ប្រទេស​ជាប់​នោះ​មួយ​ទៀត ដើម្បី​ដោះស្រាយ​នៅពេល​ដែល​ប្រទេស​មួយ​ជួប​នូវ​វិបត្តិ ដូចជា​បញ្ហា​ជំងឺ​កូវី​ដ​១៩ រីក​រាលដាល​ជាដើម ប្រទេស​មួយទៀត​អាច​បំពេញ​នូវ​តម្រូវការ ប្រទេស​មួយទៀត ដើម្បី​រក្សា​នូវ​ស្ថិរភាព , ការផ្គត់ផ្គង់​ទំនិញ ក៏​ដូច​ជា​ការ​ទាញ​ចំណាប់​អារម្មណ៍​ទៅលើ​ការវិនិយោគ លើ​វិស័យ ឌីជីថល ដែល​កន្លងមក​នេះ​វិស័យ​ឌីជីថល​មិន​ត្រឹមតែ​មិន​មាន​ការប៉ះពាល់​ជាមួយនឹង​ការរីក​រាលដាល​នៃ​ជំងឺ​កូវី​ដ​១៩​ទេ ផ្ទុយទៅវិញ​វិស័យនេះ​បាន​នឹង​កំពុងតែ​វិវត្ត​រីកចម្រើន​យ៉ាង​ឆាប់រ​ហ័ស​ផងដែរ​៕