សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
អបអរសាទរ​ខួប​៧១​ឆ្នាំ ដែល​កម្ពុជា​ចូល​ជា​សមាជិក​របស់​អង្គការ​យូណេស្កូ (UNESCO)
អង្គការ​យូណេស្កូ គឺជា​ផ្នែក​មួយ​របស់​អង្គការសហប្រជាជាតិ ធ្វើការ​ផ្តោត​ជា​សំខាន់​ទៅ​លើ​ការអប់រំ​វិទ្យាសាស្ត្រ ។ អង្គការ​នេះ ត្រូវបាន​បង្កើតឡើង​នៅ​ថ្ងៃទី​១៦ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​១៩៤៥ អង្គការ​នេះ ធ្វើ​បេសកកម្ម​ពិសេស​ក្នុង​ការរក្សា​នូវ​សន្តិភាព និង​សន្តិសុខ​នៅក្នុង​ពិភពលោក ដោយ​លើកកម្ពស់​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ក្នុងចំណោម​ប្រជាជាតិ​នានា តាមរយៈ​ការអប់រំ វិទ្យាសាស្ត្រ វប្បធម៌ និង​ទំនាក់ទំនង​។​
​កម្ពុជា​បាន​ចូល​ជា​សមាជិក​អង្គការ​យូណេស្កូ (UNESCO) នៅ​ថ្ងៃ​ទី​០៣ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​១៩៥១​។ ការិយាល័យ​អង្គការ​យូណេស្កូ​នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ ត្រូវបាន​បើក​ឡើង​វិញ​នៅ​ឆ្នាំ​១៩៩១​។ យូណេស្កូ​នៅ​កម្ពុជា ធ្វើ​ការងារ​នៅ​ក្រោម​ក្របខណ្ឌ​ជំនួយ​អភិវឌ្ឍន៍​របស់​អង្គការសហប្រជាជាតិ​សម្រាប់​កម្ពុជា (UNDAF) ឆ្នាំ​២០១៩-២០២៣ ដែល​សំដៅ​លើកកម្ពស់​ការអប់រំ​, បរិស្ថាន​, ទំនាក់ទំនង និង​ព័ត៌មាន​, មរតក​វប្បធម៌​, សេរីភាព​នៃ​ការបញ្ចេញមតិ និង​វិទ្យាសាស្ត្រ​ធម្មជាតិ ដើម្បី​ជា​មធ្យោបាយ​ឆ្ពោះ​ទៅ​សម្រេចបាន​នូវ​របៀបវាៈ​នៃ​ការអភិវឌ្ឍ​ប្រកបដោ​យ​ចីរភាព​ឆ្នាំ​២០៣០​។​
​បន្ទាប់​ពី​តំបន់​អង្គរ ត្រូវបាន​ដាក់បញ្ចូល​ទៅក្នុង​បញ្ជី​បេតិកភណ្ឌ​ពិភពលោក នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១៤ ខែ​ធ្នូ ឆ្នាំ​១៩៩២ គណៈកម្មាធិការ​សម្របសម្រួល​អន្តរជាតិ​មួយ សម្រាប់​ការអភិរក្ស និង​ការអភិវឌ្ឍ​តំបន់​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​អង្គរ (ICC-Angkor) ត្រូវបាន​បង្កើតឡើង នៅ​ឆ្នាំ​១៩៩៣​។ ការបង្កើត ICC-Angkor គឺ​កើត​ចេញពី​លក្ខខណ្ឌ​កំណត់ដោយ​គណៈកម្មាធិកា​រ​បេតិកភណ្ឌ​ពិភពលោក ដើម្បី​ទទួល​ស្គាល់​តំបន់​អង្គរ​ទៅក្នុង បញ្ជី​សម្បត្តិ​បេតិកភណ្ឌ​ពិភពលោក របស់​អង្គការ​យូណេស្កូ​។​
​ប្រាសាទ​របស់​កម្ពុជា​ចំនួន​៣ ត្រូវបាន​ដាក់​បញ្ចូល​ជា​សម្បត្តិ​បេតិកភណ្ឌ​ពិភពលោក តាមរយៈ​មហាសន្និបាទ​អង្គការ​យូណេស្កូ​នេះ រួមមាន​៖ ប្រាសាទ​អង្គរ ត្រូវបាន​ដាក់​ជា​សម្បត្តិ​បេតិកភណ្ឌ​ពិភពលោក​នៅ​ឆ្នាំ​១៩៩២, ប្រាសាទ​ព្រះវិហារ នៅ​ឆ្នាំ​២០០៨ និង​តំបន់​ប្រាសាទសម្បូរព្រៃគុក នៅ​ឆ្នាំ​២០១៧​។​
​ចំណែក​សម្បត្តិ​វប្បធម៌​អ​រូបិយ​របស់​កម្ពុជា​ចំនួន​៥ ក៏​ត្រូវបាន​ដាក់បញ្ចូល​ក្នុង​បញ្ជី​បេតិកភណ្ឌ​យូណេស្កូ​ផងដែរ រួមមាន​៖ ល្ខោន​ខោល ដាក់បញ្ចូល​នៅ​ឆ្នាំ​២០១៨, ចាប៉ីដងវែង នៅ​ឆ្នាំ​២០១៦, ល្បែង​ទាញព្រ័ត្រ នៅ​ឆ្នាំ​២០១៥, របាំ​ព្រះ​រាជទ្រព្យ នៅ​ឆ្នាំ​២០០៨ និង​ល្ខោន​ស្រមោល​ស្បែក​ធំ នៅ​ឆ្នាំ​២០០៨​។ ជាមួយគ្នានេះ គុន​ល្បុក្កតោ ក៏​ត្រូវ​បាន​ស្នើ​ឲ្យ​យូណេស្កូ ពិចារណា​ដើម្បី​ដាក់បញ្ចូល​ក្នុង​បញ្ជី​បេតិកភណ្ឌ​ពិភពលោក​អ​រូបិយ​ផងដែរ​៕