សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
អភិបាលខេត្ត​កំពង់ចាម អញ្ជើញ​ជួប សម្តែង​ការគួរសម និង​សវនាការ​ជាមួយ​ឯ​ឧត្តម​បណ្ឌិត Takeshi kasai នាយក​ប្រចាំ​តំបន់​អាស៊ី​ប៉ា​ស៊ី​ហ្វីក នៃ​អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក (WHO)
​នៅ​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​០២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២២ ឯកឧត្តម អ៊ុន ចាន់​ដា អភិបាល​នៃ​គណៈ​អភិបាលខេត្ត​កំពង់ចាម និង ជា​ប្រធាន​គណៈកម្មការ​ប្រយុទ្ធប្រឆាំង​នឹង​ជំងឺ​កូវី​ដ​-១៩​ខេត្ត អញ្ជើញ​ជួប សម្តែង​ការគួរសម និង​សវនាការ​ជាមួយ​ឯ​ឧត្តម​បណ្ឌិត Takeshi kasai នាយក​ប្រចាំ​តំបន់​អាស៊ី​ប៉ា​ស៊ី​ហ្វីក នៃ​អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក (WHO) នៅ​សាលា​ខេត្តកំពង់ចាម​។ ជំនួប​នេះ​ក៏​មាន​ការអញ្ជើញ​ចូលរួម​ពី​សំណាក់​លោកជំទាវ វេជ្ជបណ្ឌិត ឱ វណ្ណឌី​ន រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​សុខាភិបាល និង​ជា​ប្រធាន​គណៈកម្មការ​ចំពោះ​កិច្ច​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​កូវី​ដ​-១៩ និង​លោកស្រី វេជ្ជបណ្ឌិត លី អាយ​លែ​ន ប្រធាន​អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក​(WHO) ប្រចាំ​ប្រទេស​កម្ពុជា និង​ប្រតិភូ​អមដំណើរ ព្រមទាំង អភិបាលរង​ខេត្ត នាយក​រដ្ឋបាល ថ្នាក់ដឹកនាំ​មន្ទីរ អង្គភាព​ជំនាញ និង​មន្ត្រី​ពាក់ព័ន្ធ​មួយចំនួន​ទៀត​។​
​ជា​កិច្ច​ស្វាគមន៍ ឯកឧត្តម អភិបាលខេត្ត បានធ្វើការ​ថ្លែងអំណរគុណ​យ៉ាង​ជ្រាលជ្រៅ​ជូន​ចំពោះ​ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​Takeshi kasai នាយក​ប្រចាំ​តំបន់​អាស៊ី​ប៉ា​ស៊ី​ហ្វីក នៃ​អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក (WHO) សម្រាប់​វត្ត​មាន​អញ្ជើញ​ធ្វើ​ទស្សនកិច្ច​មក​កាន់​ទឹកដី​ខេត្ត​កំពង់ចាម​នា​ពេល​នេះ ហើយ ឯកឧត្តម អភិបាល​ខេត្ត​ក៏​បាន​រំលឹក​អំពី​វឌ្ឍនភាព​នៃ​ការប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ជំងឺ​កូវី​ដ​-១៩ ក្នុង​ភូមិសាស្ត្រ​ខេត្ត​កំពង់ចាម​កន្លងមក រហូត​ទទួលបាន​ជោគជ័យ​មកដល់​សព្វថ្ងៃ​នេះ​។ ឯកឧត្តម អភិបាលខេត្ត ក៏បាន​ចែករំលែក​បទពិសោធន៍​អំពី​ការចាក់​វ៉ាក់សាំង​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​តាមរយៈ​អភិក្រម​ផ្កា​រីក ហើយ​នៅពេលនេះ កម្ពុជា កំពុង​លើកទឹកចិត្ត​ឲ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ ចាក់ដូស​ជំរុញ​ព្រោះថា ការចាក់​ត្រឹម​តែ​ដូ​សមូលដ្ឋាន គឺ​មិន​គ្រប់គ្រាន់​សម្រាប់​ទប់ស្កាត់​ជំងឺ​កូវី​ដ​-១៩ នោះទេ​។ ឯកឧត្តម អភិបាលខេត្ត​បន្ត​ថា ជោគជ័យ​ទាំងនេះ ក៏​ព្រោះតែ​កម្ពុជា​មាន​ភ័ព្វសំណាង​បំផុត​ដោយ​យើង​មាន​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ល្អ ចេះ​គិតគូរ​ពី​សុខទុក្ខ និង​អាយុជីវិត​របស់​ប្រជាជន គឺ​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ដែល​សម្តេច​បាន​ខិតខំ​ស្វះស្វែង​រក​វ៉ាក់សាំង​មកចាក់​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដោយ​ឥតគិតថ្លៃ រហូត​យើង​ការពារ​បាន​ពី​ការ​រាតត្បាត​នៃ​ជំងឺ​មហា​ប្រល័យ​នេះ​។​
​ក្នុងឱកាស​នោះ ឧត្តម​បណ្ឌិត Takeshi kasai បាន​ថ្លែង​ការកោតសរសើរ​ចំពោះ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ក្រោម​ការដឹកនាំ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ហើយ​ក្នុង​នោះ​រដ្ឋបាល​ខេត្ត​កំពង់ចាម ដែល​បាន​ចូលរួម​យ៉ាង​សកម្ម​ក្នុង​ប្រយុទ្ធប្រឆាំង​នឹង​ជំងឺ​កូវី​ដ​-១៩ រហូត​ទទួលបាន​ជោគជ័យ​យ៉ាង​ត្រចះត្រចង់ ជា​ពិសេស​បាន​ជំរុញ​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទៅ​ចូលរួម​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​បង្ការ​ជំងឺ​កូវី​ដ​-១៩ គ្រប់គ្នា​។​