សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
​វ៉ាក់សាំង​កូវី​ដ​-១៩ Pfizer សម្រាប់​កុមារ​ជាង​១៤​ម៉ឺន​ដូស ជា​ជំនួយ​របស់​ប្រទេស​ប៉ូឡូញ បាន​ដឹក​មកដល់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ហើយ​
នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃទី​៣ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២២ នេះ វ៉ាក់សាំង​កូវី​ដ​-១៩ Pfizer សម្រាប់​កុមារ​ជាង​១៤​ម៉ឺន​ដូស ដែល​ជា​ជំនួយ​របស់​ប្រទេស​ប៉ូឡូញ បាន​ដឹក​មកដល់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ហើយ សម្រាប់​ទុក​ចាក់​ជូន​ដល់​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​យើង​ជា​បន្ត​ទៀត​។
​បើទោះបី​ទទួលបាន​ជោគជ័យ លើ​ការប្រយុទ្ធប្រឆាំង​នឹង​ជំងឺ​កូវី​ដ​-១៩ ទប់ស្កាត់​បាន​ការរីក​រាតត្បាត​យ៉ាងណាក្តី តែ​រាជរដ្ឋាភិបាល​នៅតែ​បន្ត​យកចិត្តទុកដាក់​ខ្ពស់ លើ​ការប្រយុទ្ធប្រឆាំង និង​ទប់ស្កាត់​ការ​រាតត្បាត​ជំងឺ​កូវី​ដ​-១៩​។ ការងារ​អាទិភាព​ក្នុង​ការប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នេះ គឺ​ការ​បន្ត​ផ្តល់​វ៉ាក់សាំង​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​។ សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី​កម្ពុជា បន្ត​ស្វះស្វែង​រក​វ៉ាក់សាំង​ទុក​ក្នុង​ឃ្លាំង ហើយ​ប្រកាស​ជំរុញ​ការចាក់​វ៉ាក់សាំង​ដូស​ជំរុញ​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ ដើម្បី​ធានាបាន​នូវ​ការការពារ​សុខភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ពី​មេ​រោគកូ​វីដ​-១៩​។​
​មកដល់​ពេល​នេះ​ទាំង​ជំនួយ និង​ការបញ្ជាទិញ កម្ពុជារ​ក​បាន​វ៉ាក់សាំង​បង្ការ​ជំងឺ​កូវី​ដ​-១៩ សរុប​ជិត ៥៣​លាន​ដូស​។ ក្នុងនោះ​នៅ​សល់​ក្នុង​ឃ្លាំង​ជិត ៩​លាន​ដូស​។ ជាមួយគ្នា​នោះ នៅ​មាន​វ៉ាក់សាំង​សរុប​ប្រមាណ ២០​លាន​ដូ​សទៀត ដែល​ជា​ជំនួយ និង​ជា​ការបញ្ជាទិញ មិនទាន់​បាន​ដឹក​មក​ប្រទេស​កម្ពុជា​នៅឡើយ​។ គិត​ត្រឹម​ថ្ងៃទី​០១ ខែកក្កដា កម្ពុជា​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​បាន​ជាង ៩៤​ភាគរយ​នៃ​ចំនួន​ប្រជាពលរដ្ឋ​សរុប​។ ក្នុងនោះ​ការចាក់​ជូន​កុមារ​អាយុ​ចាប់ពី ៣​ឆ្នាំ ដល់ ៥​ឆ្នាំ បាន​ជាង ៧០​ភាគរយ​, កុមារ​អាយុ​ពី ៦​ឆ្នាំ ដល់​១២​ឆ្នាំ បាន​ជាង ១០៩​ភាគរយ​, កុមារ និង​យុវវ័យ អាយុ ១២​ឆ្នាំ ដល់ ១៨​ឆ្នាំ បាន​ជាង ១០០​ភាគរយ និង​អាយុ ១៨​ឆ្នាំ​ឡើង បាន​ជាង ១០៣​ភាគរយ​។ ក្រៅ​តែ​ពី​ដូ​សមូលដ្ឋាន ពេល​នេះ​កម្ពុជា បាន​ឈាន​ដល់​ចាក់ដូស​ជំរុញ​ទី​៥​ផងដែរ​។ ក្នុងនោះដូស​ជំរុញ​ទី​៣ ចាក់​បាន​ជាង ៩​លាន​នាក់​, ដូស​ជំរុញ​ទី​៤ ចាក់​បាន​ជិត ៣​លាន​នាក់​, ដូស​ជំរុញ​ទី​៥ បាន​ជាង ៣០​ម៉ឺន​នាក់​។​
​សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន បានប្រកាស​ប្តេជ្ញា​បន្ត​ផ្តល់ដូស​ជំរុញ​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ជា​បន្ត​បន្ទាប់​ទៀត ដោយ​មិន​គិតថ្លៃ​នោះឡើយ និង​បាន​អំពាវនាវ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទៅ​ទទួល​វ៉ាក់សាំង​ដូស​ជំរុញ​បន្តទៀត នៅ​ពេល​ដល់​ពេល​ត្រូវ​ចាក់ ដើម្បី​បង្កើន​ប្រព័ន្ធ​ភាព​សាំ​ក្នុង​រាងកាយ​ការពារ​ជំងឺ​កូវី​ដ​-១៩៕