សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ផ្តល់​អំណោយ​កសាង​ស្ពាន​ព្រះ​ពន្លា​នៅ​សង្កាត់​ព្រះ​ព​ន្លា ក្រុង​សិរីសោភ័ណ​
​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ ៖ សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បាន​សម្រេច​ផ្តល់​អំណោយ​កសាង​ស្ពាន​បេតុង​ព្រះ​ពន្លា​មាន​បណ្តោយ ១២០​ម៉ែត្រ ទទឹង​១០​ម៉ែត្រ ឆ្លងស្ទឹង​សិរីសោភ័ណ ម្តុំ​វត្ត​ព្រះ​ពន្លា នា​ភូមិ​៤​និង​ភូមិ​ព្រៃ​ឬ​ស្សីសង្កាត់​ព្រះ​ពន្លា​ក្រុង​សិរីសោភ័ណ ។​
​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ ខេង សុមេធ អគ្គស្នងការ​រង​នគរបាលជាតិ -​ប្រធាន​កងវិស្វកម្ម​ស​ម្តេច​តេជោ​ខេត្តសៀមរាប ថ្លែង​អោយដឹង​កាលពី​ល្ងាច​ថ្ងៃទី​០៣ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២២ ខណៈ​អញ្ជើញ​ចុះ​ពិនិត្យ​ទីតាំង​គម្រោង​សាងសង់​ស្ពាន ។​
​ក្នុងឱកាស​នោះ​ក៏​មាន​វត្តមាន ឯកឧត្តម ខេង ស៊ុម ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សា​ខេត្ត ឯកឧត្តម អ៊ុំ រាត្រី អភិបាល​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ លោក ឡុង វុ​ធ អនុប្រធាន​មន្ទីរ​រៀបចំ​ដែនៃ​ដី​នគ​រោបនីយកម្ម សំណង់​និង​សុរិយោដី​ខេត្ត លោក ហ៊ឹ​ល រ៉ា​យ៉ា អភិបាលក្រុង​សិរីសោភ័ណ លោក នាង ហាវ អភិបាលរង និង​ពលរដ្ឋ​ទទួលផល​ផងដែរ​។​
​បើ​តាម​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ ខេង សុមេធ ឲ្យដឹងថា ឯកឧត្តម កែ គឹមយ៉ាន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ប្រធាន​ក្រុមការងារ​រាជរដ្ឋាភិបាល​ចុះ​ជួយ​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ​ទើប​បាន​ស្នើ​ទៅ​សម្តេច​តេជោ ហើយ​សម្តេច​ក៏​ឆ្លើយតប​ថា ត្រូវ​ចាប់ផ្តើម​សាងសង់​ស្ពាន​មួយ​ជាបន្ទាន់ ។​
​សូមបញ្ជាក់​ថា សំណង់​ស្ពាន​បេតុង​នេះ នឹង​ត្រូវ​សាងសង់​ជំនួស​ស្ពានឈើ​ចាស់​ទ្រុឌទ្រោម​ដែល​បាន​បាក់​ដួលរលំ​ខូចខាត​ដោយ​ទឹកជំនន់​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​១៣​ខែតុលា​ឆ្នាំ​២០២០​កន្លងមក ។ ការសាងសង់​នេះ ជា​ឆ្លើយតប​ទាន់​ចិត្ត បន្ទាប់​ពី​ព្រះសង្ឃ អាចារ្យ គណកម្មការ ពុទ្ធបរិស័ទ ពលរដ្ឋ​នៅ​សង្កាត់​ព្រះ​ពន្លា​និង​ក្រុង​សិរីសោភ័ណ​បាន​សំណូមពរ​កាលពី​អំឡុង​យុទ្ធនាការ​បោះឆ្នោត​ជ្រើសរើស​ក្រុមប្រឹក្សា​ឃុំ សង្កាត់​អាណត្តិ​ទី​៥ ដែល​បាន​បោះឆ្នោត​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​៥ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២២ ថ្មីៗ ៕