សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
លោកស្រី ម៉ែន សំអន អញ្ជើញ​ប្រគេន​ទៀន​ព្រះវស្សា និង​ទេយ្យវត្ថុ​ដល់​ព្រះសង្ឃ​ចំនួន​៣៩​វត្ត នៅ​ខេត្ត​កំពង់ធំ
(​កំពង់ធំ​)៖ លោកស្រី​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​ទំនាក់ទំនង​ជាមួយ​រដ្ឋ​សភា​-​ព្រឹទ្ធសភា និង​អធិការកិច្ច និង​លោកស្រី​ឧកញ៉ា អ៉ឹង ស៊ីស្រ៊ន និង​ពុទ្ធបរិស័ទ បាន​មូលមតិ​គ្នា​ប្រគេន​នាំយក​ទៀន​ព្រះវស្សា​ប្រគេន​ដល់​ព្រះសង្ឃ ដែល​គង់​ចាំ​ព្រះវស្សា​អស់​ត្រីមាស នៅ​៣៩​វត្ត ក្នុងនោះ​ស្រុក​ស្ទោង ចំនួន​២៥​វត្ត និង​ខេត្ត​កំពង់ធំ​ចំនួន​១៥​វត្ត​។​
​ពិធី​ត្រូវបាន​រៀបចំឡើង​នៅ​មជ្ឈមណ្ឌល​សាសនា វប្បធម៌ ទេសចរណ៍ ព្រះវិហារ​សំពៅ​ត្រៃ​លោក ត្រៃ​លក្ខណ៍ ស្ថិតក្នុង​ភូមិ​កាល់​មេឃ ឃុំ​ត្បូង​ក្រពើ ស្រុក​សន្ទុក ខេត្ត​កំពង់ធំ នា​ព្រឹក​ថ្ងៃអាទិត្យ ១២​កើត ខែ​អាសាឍ ឆ្នាំ​ខាល ចត្វា​ស័ក ព​.​ស​. ២៥៦៦ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃទី​១០ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២២​។​
​តាម​ទំនៀម​ជា​ប្រពៃណី​នៃ​ព្រះពុទ្ធសាសនា​ព្រះសង្ឃ​គ្រប់​ព្រះអង្គ​គ្រប់​វត្ត​អារាម ក្នុង​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ត្រូវ​និមន្ត​ចូល​កាន់​ព្រះវស្សា អស់​ថេរវេលា ៣​ខែ ចាប់តាំងពី​ថ្ងៃ ១​រោច ខែ​អាសាធ​តទៅ​។ ពាក្យ​ថា «​វស្សា​» មកពី​ពាក្យ​បាលី​ថា «​វ​ស្ស​» ប្រែ​ថា «​ភ្លៀង​» ឬ «​រដូវភ្លៀង​» ដែល​មានកំណត់ ៤​ខែ (​រាប់​ពី​ថ្ងៃ​១​រោច ខែ​អាសាធ​ដល់ ១៥​កើត​ខែកត្តិក​)​។ ព្រះ​បរម​សាស្ត្រា​យើង​ទ្រង់​បាន​បញ្ញត្តិ​ឲ្យមាន​កិច្ច​ចូល​ព្រះ​វស្សានេះ ប៉ុន្តែ​សព្វថ្ងៃ​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ការចូល​ព្រះវស្សា​មានកំណត់​ត្រឹមតែ ៣​ខែ​ទេ (​រាប់​ពី​ថ្ងៃ ១​រោច ខែ​អាសាធ​ដល់ ១៥​កើត​ខែអស្សុជ​)​។​
​ពិធីបុណ្យ​នេះ​ដែរ ក៏​មាន​ជួបជុំ​ពុទ្ធបរិស័ទ​នមស្សការ​ព្រះ​រតនត្រ័យ និមន្ត​ព្រះសង្ឃ ចម្រើន​ព្រះ​ប​រិត្ត ដើម្បី​ឧទ្ទិស​មហា កុសលផល​បុណ្យ ជូន​ដល់​ញ្ញាតិ​ការ​ទាំង ៧​សណ្តាន និង​បុព្វការី​ជន​ដែល​បាន​ចែក​ឋាន​ទៅកាន​បរមលោក​ខាងមុខ មក​ទទួលយក​ផល្លា​អានិ​សង្ឃ ដែល​កើតចេញ អំពី​បុណ្យ​ក្នុងថ្ងៃនេះ តាម​បែប​ប្រពៃណី​ព្រះពុទ្ធសាសនា ដែលជា​សាសនា​របស់​រដ្ឋ​។​
​ទេយ្យទាន​ដែល​បាន​វេរ និង​ប្រគេន​ដល់​ព្រះសង្ឃ​ចំនួន ៣៩​វត្ត នៅក្នុង​ថ្ងៃ​នេះ​រួមមាន​៖ ទៀន​ព្រះវស្សា ១​គូ​, ត្រៃយ៍​ធំ​១, បាត្រ​១, ប្រេងម៉ាស៊ូត ៣០​លីត្រ​, ទឹកក្រូច ៤​កេស​, ទឹក​សុទ្ធ ៤​កេស​, ស្ករស ២៥​គីឡូក្រាម​, ទឹកដោះគោ ១​កេស​, មី​ម៉ា​ម៉ា ១​កេស​ធំ​, ទឹកត្រី ១​ឡូ​,​តែ​ស្លឹក ២​គីឡូក្រាម​, អង្ករ ៥០​គីឡូក្រាម​, ត្រីងៀត ៥​គីឡូក្រាម និង​សា​ច់ក្រ ២​គីឡូក្រាម ផ្លែឈើ​ស្រាស់​,១​កន្ត្រក នំ ABC ១​ធុង​, គ្រាប់ស្វាយចន្ទី ២​គីឡូក្រាម​, អំបិល ១០​គីឡូក្រាម​, ម្សៅ​ស៊ុប ៥​គីឡូក្រាម​, កន្ទេល​ខ្សែ ១​ដុំ និង​បច្ច័យ​ចូល​បុណ្យ​មួយចំនួន​៕