សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​គោរព​វិញ្ញាណក្ខន្ធ​អតីត​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ជប៉ុន ឯកឧត្តម Shinzo Abe នៅ​ស្ថានទូត​ជប៉ុន​
នៅ​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​១១ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២២​នេះ សម្តេច​អគ្គមហាសេនាបតី​តេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បាន​អញ្ជើញ​ដឹកនាំ​មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់​រាជរដ្ឋាភិបាល ចូលរួម​គោរព​វិញ្ញាណក្ខន្ធ អតីត​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ជប៉ុន ឯកឧត្តម Shinzo Abe នៅ​ស្ថានទូត​ជប៉ុន​ប្រចាំ​កម្ពុជា​។​
​ឯកឧត្តម Shinzo Abe បាន​ទទួលមរណភាព នៅ​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​០៨ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២២ បន្ទាប់​ពី​រង​ការបាញ់ប្រហារ​កំឡុង ពេល​ថ្លែង​សុន្ទរកថា​មួយ​ក្នុង​ទីក្រុង Nara ភាគ​ខាងលិច​ប្រទេស​ជប៉ុន​។ ភ្លាមៗ​បន្ទាប់ពី​ទទួល​ដំណឹង ពី​មរណភាព​របស់ ឯកឧត្តម Shinzo Abe សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន កាលពី​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​០៨ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២២ សម្តេច​បាន​ផ្ញើ​សារ​ជូន​លោក គី​ស៊ី​ដា ហ្វឺ​មី​អូ នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ជប៉ុន ដើម្បី​រំលែក​ទុក្ខ​ចំពោះ​មរណភាព​របស់ ឯកឧត្តម Shinzo Abe ដែល​ទទួលមរណភាព ក្នុង​វ័យ​៦៧​ឆ្នាំ​។​
​ក្នុង​លិខិត​រំលែក​ទុក្ខ​ផ្ញើជូន ឯកឧត្តម គី​ស៊ី​ដា ហ្វឺ​មី​អូ នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ជប៉ុន សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន បាន​មានប្រសាសន៍​យ៉ាង​ដូច្នេះ​ថា​៖ «​ខ្ញុំ​មាន​អារម្មណ៍​រន្ធត់​ចិត្ត​យ៉ាង​ខ្លាំង និង​សោកសៅ​ជា​ពន់ពេក ដែល​ទទួលបាន​ព័ត៌មាន​អំពី​មរណភាព​របស់ ឯកឧត្តម អាបេ ស៊ីន​ហ្សូ អតីត​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ជប៉ុន ដោយសារ​ការធ្វើឃាត​ទាំង​កណ្តាល​ថ្ងៃ​។ តាង​នាម​រាជរដ្ឋាភិបាល និង​ប្រជាជន​កម្ពុជា ខ្ញុំ​សូម​សម្ដែង​នូវ​ការចូលរួម​រំលែក​ទុក្ខ​ដ៏​ក្រៀមក្រំ​បំផុត និង​សមានចិត្ត​ដ៏​ជ្រាលជ្រៅ ជូន​ចំពោះ​ឯកឧត្តម និង​តាមរយៈ​ឯកឧត្តម ជូន​ចំពោះ​ក្រុមគ្រួសារ​សព ក៏ដូចជា​ប្រជាជន​ជប៉ុន ចំពោះ​ការបាត់បង់​ដ៏​ធំធេង​នេះ​។ សមានចិត្ត និង​ការ​បួងសួង​របស់​យើងខ្ញុំ​ស្ថិត​នៅ​ជាមួយ​ឯកឧត្តម និង​ប្រជាជន​ជប៉ុន នៅ​ក្នុង​កាលៈទេសៈ​ដ៏​សោកសង្រេង​នេះ​។​
​ឯកឧត្តម អា បេ ស៊ីន​ហ្សូ ជា​រដ្ឋបុរស​ជប៉ុន​លេចធ្លោ​មួយរូប ដែល​ត្រូវបានគេទទួលស្គាល់ និង​លើក​សរសើរ​យ៉ាង​ទូលំ​ទូលាយ​ចំពោះ​ភាពជា​អ្នកដឹកនាំ​ប្រកបដោយ​សមត្ថភាព ក្នុង​ការជំរុញ​វឌ្ឍនភាព​របស់​ជប៉ុន និង​ការចូលរួមចំណែក​យ៉ាង​សកម្ម​ដល់​សន្តិភាព ស្ថិរភាព និង​វិបុលភាព​នៅក្នុង​តំបន់ និង​ពិភពលោក​ទាំងមូល ក្នុងនាម​ជា​មិត្ត​ល្អ​យូរលង់​របស់ខ្ញុំ និង​កម្ពុជា ឯកឧត្តម អាបេ ស៊ីន​ហ្សូ បាន​ធ្វើការ​យ៉ាង​ជិតស្និទ្ធ​ជាមួយ​ខ្ញុំ ក្នុង​ការលើកកម្ពស់​ទំ​នាក់​ទំនង​ទ្វេភាគី​រវាង​កម្ពុជា និង​ជប៉ុន​បន្ថែមទៀត នៅក្នុង​អាណត្តិ​ជា​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​របស់​ឯកឧត្តម ក្នុងនោះ​រួម​ទាំង​ការលើក​កម្រិត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ទ្វេភាគី​ឱ្យទៅជា​ដៃគូ​យុទ្ធសាស្ត្រ កាលពី​ឆ្នាំ​២០១៣​។ ឯកឧត្ដម អាបេ ស៊ីន​ហ្សូ នឹង​នៅតែ​ទទួល​បាន​ការ​នឹករលឹក​យ៉ាងខ្លាំង ហើយ​ស្នាដៃ​របស់​គាត់ ក៏​នឹង​ត្រូវ​បាន​ចងចាំ​ជា​រៀង​ដរាប​»​។​
​ជាមួយគ្នានេះ ដើម្បី​សម្តែង​នូវ​ការដឹងគុណ ចំពោះ​មនោសញ្ចេតនា​ការ​ស្រឡាញ់​ដ៏​ស្មោះត្រង់​របស់លោក អាបេ ស៊ិន​ហ្សូ​, រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា បានសម្រេច​ឱ្យ​មាន​ការ​កាន់​មរណទុក្ខ នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​មួយ​ថ្ងៃ គឺ​នៅ​ថ្ងៃអាទិត្យ ទី​១០ ខែកក្កដា ដោយ​តម្រូវឱ្យ​មាន​ការ​បង្ហូត​ទង់ជាតិ នៅ​ពាក់កណ្តាល​ដង នៅ​តាម​សាលារៀន និង​តាម​ក្រសួង ស្ថាប័ន​នានា​របស់​ជាតិ​៕