សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
​ឧត្តមសេនីយ៍ឯក រ័ត្ន ស្រ៊ាង អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​បិទ​ការប្រកួត​កីឡា​បាល់ទាត់ និង​បាល់ទះ ពានរង្វាន់ កងរាជអាវុធហត្ថ​រាជធានី​ភ្នំពេញ ដើម្បី​ចូលរួម​អបអរ​ខួប​អនុស្សាវរីយ៍​លើក​ទី​២៩ ថ្ងៃ​បង្កើត​កងរាជអាវុធហត្ថ​!
​ថ្ងៃទី​១១ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២២ ក្នុង​បរិវេណ​វិទ្យាល័យ​បាក់​ទូក មាន​ប្រារព្ធ​ពិធី​បិទ​ការប្រកួត​កីឡា​បាល់ទាត់ និង​បាល់ទះ ពានរង្វាន់ កងរាជអាវុធហត្ថ​រាជធានី​ភ្នំពេញ ដើម្បី​ចូលរួម​អបអរ​ខួប​អនុស្សាវរីយ៍​លើក​ទី​២៩ ថ្ងៃ​បង្កើត​កងរាជអាវុធហត្ថ (១៤ កក្កដា ១៩៩៣ – ១៤ កក្កដា ២០២២) ក្រោម​អធិបតីភាព លោក​ឧត្តមសេនីយ៍ឯក រ័ត្ន ស្រ៊ាង មេបញ្ជាការរង កងរាជអាវុធហត្ថ​លើ​ផ្ទៃ​ប្រទេស មេបញ្ជាការ កងរាជអាវុធហត្ថ​រាជធានី​ភ្នំពេញ និង​មាន​ការចូលរួម​ពី ឯកឧត្តម លោកជំទាវ លោក លោកស្រី អតីត​លោកគ្រូ​អ្នកគ្រូ និង​អតីត​សិស្សសាលា​បាក់​ទូក នាយ នាយរង អាវុធហត្ថ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​យ៉ាងច្រើន​កុះករ​។​
​តាម​របាយការណ៍ លោក​វរសេនីយ៍ឯក សៀ ទីន នាយសេនាធិការ កងរាជអាវុធហត្ថ​រាជធានី​ភ្នំពេញ បានឲ្យដឹងថា ការប្រកួត​ដណ្តើម​ពានរង្វាន់ កងរាជអាវុធហត្ថ​រាជធានី​ភ្នំពេញ ប្រារព្ធ​ពិធី​បិទ​នៅ​ថ្ងៃនេះ គឺ​ចាប់ផ្តើម​ដំណើរការឡើង តាំងពី​ថ្ងៃ​ទី​១១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២២ ដោយ​ប្រើ​រូបមន្ត ប្រកួត​ជម្រុះ​ក្នុង​ពូ​ល និង​ជ្រើសរើស​យក​ក្រុម​ដែល​ឈ្នះ ក្នុង​ពូ​ល​នីមួយៗ មក​ធ្វើ​ការប្រកួត​ក្នុង​វគ្គ​ពាក់កណ្តាល​ផ្តាច់ព្រ័ត្រ និង​ផ្តាច់ព្រ័ត្រ ។ ការប្រកួត​ទាំងពីរ​ប្រភេទ​កីឡា​នេះ មាន​ក្រុម​កីឡាករ​ចូលរួម​ចំនួន​៣៩​ក្រុម ក្នុងនោះ វិញ្ញាសា​បាល់ទាត់ មាន ២០​ក្រុម និង វិញ្ញាសា​បាល់ទះ មាន ១៩​ក្រុម សរុប​កីឡាករ​ចូលរួម​ទាំងអស់ មាន​ចំនួន ៥០៣​នាក់​។​
​លោក​ឧត្ដមសេនីយ៍ឯក រ័ត្ន ស្រ៊ាង ក៏​បាន​ថ្លែង​កោត​ស​សើរ​ដល់​ក្រុម​កីឡាករ​រួម​និង ក្រុមការងារ ដែល​បាន​រៀបចំ​ការប្រកួត តាំង​ពី​វគ្គ​ដំបូង រហូត​ដល់​វគ្គ​ផ្តាច់ព្រ័ត្រ​នៅថ្ងៃនេះ បាន​បញ្ចប់​ទៅ​ដោយ​រលូន និង​បង្ករ​ភាពសប្បាយ​រីករាយ ក្រោម​ម្លប់​សន្តិភាព​ពេញ​ផ្ទៃ​ប្រទេស ដែលមាន​សម្តេច​អគ្គមហាសេនាបតី​តេជោ ហ៊ុន សែន ជា​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ដឹកនាំ​ប្រទេសជាតិ​។ ឧត្ដមសេនីយ៍ឯក រ័ត្ន ស្រ៊ាង បន្តថា តាំង​ពី​លោក​នៅ​ជា​មេបញ្ជាការ កងរាជអាវុធហត្ថ​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ រហូតមក​ដល់​លោក​ធ្វើ​ជា​មេបញ្ជាការ កងរាជអាវុធហត្ថ​រាជធានី​ភ្នំពេញ លោក​តែងតែ​បំផុសស្មារតី​ចូលរួម​គាំទ្រ និង​លេង​កីឡា​ដើម្បី​នាំមក​នូវ​សុខភាព មិត្តភាព សាមគ្គីភាព និង​ជៀសវាង​ឲ្យ​ឆ្ងាយ​ពី​គ្រឿងញៀន ស្រប​តាម​ការចង្អុលបង្ហាញ​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ របស់ លោកនាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ សៅ សុខា អគ្គមេបញ្ជាការ​រង នៃ​កងយោធពល​ខេមរភូមិន្ទ និង​ជា​មេបញ្ជាការ កងរាជអាវុធហត្ថ​រាជ​លើ​ផ្ទៃ​ប្រទេស​។​
​ក្រោយ​ចប់​ការប្រកួត ឧត្តមសេនីយ៍ឯក រ័ត្ន ស្រ៊ាង បានប្រគល់​ពានរង្វាន់​ជូន​ដល់​ក្រុម​ទាំង​០៦ ដែល​ទទួលបាន​ជ័យលាភី​ផ្តាច់ព្រ័ត្រ​ទាំងពីរ​ប្រភេទ​កីឡា ដោយ​ចំណាត់​លេខ​១ ទទួលបាន​ពានមាស​១ ទឹកប្រាក់​ចំនួន ២​លាន​រៀល​, ចំណាត់ថ្នាក់​លេខ​២ ទទួលបាន​ពានប្រាក់​១ ទឹកប្រាក់​ចំនួន ១​លាន​៥​សែន​រៀល​, ចំណាត់ថ្នាក់​លេខ​៣ ទទួលបាន​ពាន​សំរឹទ្ធ​១​ទឹកប្រាក់​ចំនួន ១​លាន​រៀល ដូចៗ​គ្នា ព្រមទាំង​បាន​ថតរូប​ទុកជា​អនុស្សាវរីយ៍ ក្រោម​បរិយាកាស សប្បាយរីករាយ​បំផុត​៕