សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
ឯកឧត្តម រដ្ឋមន្ត្រី ខៀវ កាញារីទ្ធ អញ្ជើញ​ដឹកនាំ​ប្រតិភូ ក្រសួង​ព័ត៌មាន គោរព​វិញ្ញាក្ខ័ន្ធ​សព ឯកឧត្តម អ៉ឹង គៀត ឧត្តមប្រឹក្សា​ផ្ទាល់​ព្រះមហាក្សត្រ​
(​ភ្នំពេញ​)៖ នា​រសៀល​ថ្ងៃ​សុក្រ ២​រោច ខែ​អាសាឍ ឆ្នាំ​ខាល ចត្វា​ស័ក ព​.​ស ២៥៦៦ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃទី​១៥ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២២ ឯកឧត្តម រដ្ឋមន្ត្រី ខៀវ កាញារីទ្ធ បាន​អញ្ជើញ​ដឹកនាំ​ប្រតិភូ ក្រសួង​ព័ត៌មាន ចូល​គោរព​វិញ្ញាក្ខ័ន្ធ​សព ឯកឧត្តម អ៉ឹង គៀត ឧត្តមប្រឹក្សា​ផ្ទាល់​ព្រះមហាក្សត្រ ដែល​បា​ទទួលមរណភាព​កាលពី​ថ្ងៃ​ពុធ ទី​១៣ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២២ វេលា ម៉ោង ១១:៥០​នាទី ក្នុង​ជន្មាយុ ៩៨​ឆ្នាំ ដោយ​ជរាពាធ​។​
​ពិធី​បុណ្យសព កំពុង​ប្រារព្ធ​ធ្វើ​នៅ​គេហដ្ឋាន​សព មហាវិថី​ព្រះ​នរោត្តម សង្កាត់​ជ័យជំនះ ខណ្ឌដូនពេញ រាជធានី​ភ្នំពេញ​។​
​នៅ​ក្នុង​សារលិខិត​រំលែក​ទុក្ខ របស់ ឯកឧត្តម រដ្ឋមន្ត្រី ខៀវ កាញារីទ្ធ ជូន​លោក​ជំទាវ អ៊ឹង កន្ថាផាវី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​កិច្ចការនារី និង​ក្រុមគ្រួសារ ដោយ​បាន​គួសបញ្ជាក់​ថា ក្នុង​នាម​ថ្នាក់ដឹកនាំ និង​មន្ដ្រីរាជការ នៃ​ក្រសួង​ព័ត៌មាន​ទាំងមូល និង​ក្នុងនាម​ខ្ញុំ​ផ្ទាល់ មាន​សេចក្តី​ក្រៀមកំ ក្នុង​ចិត្ត​ឥតឧបមា ដោយ​បាន​ទទួលដំណឹង​ថា ឯកឧត្តម អ៊ឹង គៀត ឧត្តមប្រឹក្សា​ផ្ទាល់​ព្រះមហាក្សត្រ ដែល​ជា​បិតា បង្កើត​របស់​លោកជំទាវ បាន​ទទួលមរណភាព​កាលពី​ថ្ងៃ​ពុធ ១៥​កើត ខែ​អាសាឍ ឆ្នាំ​ខាល ចត្វា​ស័ក ពស​២៥៦៦ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃទី​១៣ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២២ វេលា​ម៉ោង ១១៥០​នាទី​ព្រឹក ក្នុង​ជន្មាយុ ៩៨​ឆ្នាំ ដោយ​ជរាពាធ ។​
​ឯកឧត្តម រដ្ឋមន្ត្រី ព្រមទាំង​ថ្នាក់ដឹកនាំ និង​មន្ត្រីរាជការ​ទាំងអស់ នៃ​ក្រសួង​ព័ត៌មាន សូម​សម្តែង​នូវ​ការ សោកស្តាយ ជា​អនេក​ចំពោះ​ការបាត់បង់ ឯកឧត្តម អ៊ឹង គៀត ដែល​ជា​កុលបុត្រ​ដ៏​ឆ្នើម​មួយរូប និង​ជា​ឥស្សរជន​ជាន់ខ្ពស់ នៃ​ប្រទេស​ជាតិ ត្រូវជា​បិតា បិតា​ក្មេក និង​ជា​ជីតា​ជាទីគោរព​ស្រឡាញ់​បំផុត​របស់​ក្រុម​គ្រួសារ​ទាំងអស់​នៃ​សព ដែល​ជានិច្ចកាល​តែង​បាន​លះបង់​ខ្ពស់​ទាំង​កម្លាំងកាយ ចិត្ត និង​បញ្ញា ស្មារតី ក្នុងការ​បីបាច់​ថែរក្សា​កូនចៅ ជាទី ស្រឡាញ់ និង​បាន​ចូលរួមចំណែក​យ៉ាង​ធំធេង​ក្នុង​ការបម្រើ​ជាតិ និង​ប្រជាពលរដ្ឋ ។​
​ជាថ្មី​ម្តងទៀត យើងខ្ញុំ​ទាំងអស់គ្នា សូម​ចូល​រូ​ម រំលែក​ទុក្ខ​ដ៏​ក្រៀមក្រំ ជាមួយ​លោក​ជំទាវ ព្រមទាំង ក្រុមគ្រួសារ និង​ញាតិមិត្ត​ទាំងអស់​នៃ​សព ហើយ​សូម​បួងសួង​ឲ្យ​វិញ្ញាណ​ក្ខ័​ន្ធ​របស់​ឯកឧត្តម​ម៉ឹង គៀត ជាទី​គោរព​ស្រឡាញ់ បាន​ទៅ​សោយសុខ ក្នុង​សុគតិភព កុំបី​ឃ្លៀងឃ្លាត​ឡើយ ៕