សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អនុញ្ញាត ឱ្យ​នាយក​ប្រតិបត្តិ​ក្រុមហ៊ុន​មី​នី​បៀ ជួប​សម្តែង​ការគួរសម​!
​នៅ​វិមាន​សន្តិភាព នា​ព្រឹក​ថ្ងៃ​អង្គារ ១៣​រោច ខែ​អាសាឍ ឆ្នាំ​ខាល ចត្វា​ស័ក ព​.​ស​. ២៥៦៦ ត្រូវ​នឹង ថ្ងៃទី​២៦ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២២ នេះ សម្តេច​អគ្គមហាសេនាបតី​តេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានអនុញ្ញាត​ឱ្យ​លោក យ៉ូ​ស៊ីហ៉ី​សា កៃ​នុ​ម៉ា (Yoshihisa Kainuma) នាយក​ប្រតិបត្តិ​ក្រុមហ៊ុន​មី​នី​បៀ (Minebea Mitsumi) ចូលជួប​សម្តែង​ការ​គួរ និង​ពិភាក្សា​កិច្ច​មួយ​ចំនួន​ពាក់ព័ន្ធ​ការវិនិយោគ​របស់​ក្រុមហ៊ុន​នៅ​កម្ពុជា​។​
​លោក កៃ​នូ​ម៉ា បាន​គោរព​រាយការណ៍​ជូន សម្ដេច​តេជោ​
​ពី​វឌ្ឍនភាព​របស់​ក្រុមហ៊ុន ១០​ឆ្នាំកន្លងមក ដែល​ក្នុងនោះ ក្រុមហ៊ុន​បាន​ដាក់ទុន​វិនិយោគ សរុប​ប្រមាណ ១.១២៤​ពាន់​លាន​យ៉េន នៅ​ទូទាំង​ពិភពលោក ដែលមាន ៩៥​កន្លែង ។
​លោក កៃ​នូ​ម៉ា បាន​គោរព​ជម្រាបជូន សម្ដេច​តេជោ​បន្តថា ក្រុមហ៊ុន​របស់​លោក គឺ​យកចិត្តទុកដាក់​ខ្លាំង​ទៅលើ​គុណភាព តម្លៃ សេដ្ឋកិច្ច សេវា​ល្អ និង​ល្បឿន​លឿន និង​ជា​ពិសេស​ទៅទៀត​នោះ គឺ​យកចិត្តទុកដាក់​ខ្លាំង ទៅលើ​វិស័យ​បរិស្ថាន ។​
​លោក កៃ​នូ​ម៉ា បាន​បន្ថែមថា រោងចក្រ​របស់​លោក​ផលិត​ភ្លើង​អំពូល​អិល​អ៊ីឌី 100% នៅ កម្ពុជា ហើយ​បាន​នាំចេញ​ទៅ លើ​ទីផ្សារ​ទូទាំង​ពិភពលោក ។ ដោយឡែក​នៅ​កម្ពុជា​ក្រុមហ៊ុន​បាន​តំឡើង អំពូល LED បាន​ចំនួន 18.880 អំពូល ដែល​ក្នុងនោះ បាន​ជួយ​ដល់​ការកាត់បន្ថយ​ការប្រើប្រាស់​អគ្គិសនី​ផង ការកាត់បន្ថយ​ការ​សាយភាយ​ឧស្ម័ន កាបូនិច​ផង ព្រមទាំង​កាត់​បន្ថយ ការចំណាយ​លើ អគ្គិសនី​ប្រមាណ​១​លាន​ដុល្លារ​ក្នុង​១​ឆ្នាំ​ផង​។​
​ឆ្លៀត​ក្នុង​ឱកាស​នេះដែរ លោក កៃ​នូ​ម៉ា បាន​គោរព​ថ្លែងអំណរគុណ សម្ដេច​តេជោ​, មន្ត្រី​សុខាភិបាល , ក្រុម​គ្រូពេទ្យ​ស្ម័គ្រចិត្ត​ទាំងអស់ ក្រុម​គ្រូពេទ្យ​ស្ម័គ្រចិត្ត TYDA ដែល​បាន​យកចិត្តទុកដាក់​ជួយ​ដល់​កម្មករ ក្រុមហ៊ុន​ឲ្យ​រួចផុត​ពី​ការ​រាតត្បាត ពី​ជំងឺ​កូវី​ដ​-១៩, ដោយ​ក្នុង​ចំណោម កម្មករ​ជាង ៦​ពាន់​នាក់ មាន​តែ​កម្មករ​ចំនួន ៧៨​នាក់​ប៉ុណ្ណោះ ដែល​បាន​ឆ្លង​ជំងឺ covid-19 ហើយ​រោងចក្រ​របស់​លោក នៅ​បន្ត​ដំណើរការ​ជា​រៀងរហូត ពុំ​មាន​ការខកខាន​ក្នុង​ចង្វាក់​ផលិតកម្ម និង​ចង្វាក់​ផ្គត់ផ្គង់​ឡើយ ។ លោក​កៃ​នូ​ម៉ា បាន​គោរព​អញ្ជើញ​សម្ដេច​តេជោ​ជា​អធិបតី​ក្នុង ពិធី​ខួប​ទី ១០​ឆ្នាំ នៃ​វត្តមាន​របស់​ក្រុមហ៊ុន មី​នី​បៀ នៅ​កម្ពុជា ។
​ជា​ការឆ្លើយតប សម្ដេច​តេជោ បាន​ថ្លែងអំណរគុណ ចំពោះ​លោក​កៃ​នូ​ម៉ា ដែល​បាន​រាយការណ៍ អំពី​វឌ្ឍនភាព​របស់​ក្រុមហ៊ុន រយៈពេល ១០​ឆ្នាំកន្លងមក ហើយ​បាន​សម្ដែង​នូវ​ការរីករាយ​និង​សាទរ​ជូន​ចំពោះ ក្រុមហ៊ុន ដែល​រយៈពេល ១០ ឆ្នាំកន្លងមក ទទួលបាន​ជោគជ័យ​, ពង្រីក​សកម្មភាព​របស់ខ្លួន ជា​បន្តបន្ទាប់​។​
​សម្ដេច​តេជោ បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​ផងដែរ ដល់​លោក​កៃ​នូ​ម៉ា ដែល​បាន​ចូលរួមចំណែក​ក្នុង​ការទប់ស្កាត់​ជំងឺ​កូវី​ដ​19 ហើយ​សម្តេច​តេជោ ក៏​បាន​ទទួលយក​ការអញ្ជើញ ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​ខួប ១០ ឆ្នាំ របស់​ក្រុមហ៊ុន​មីនេ​បៀ​នៅ​កម្ពុជា ។​
​សម្ដេច​តេជោ បាន​រំឭក​អំពី​ប្រវត្តិ​ក្រុមហ៊ុន​មី​នី​បៀ ជាពិសេស​នៅពេល​ដែល​ក្រុមហ៊ុន​សម្រេចចិត្ត​មក​វិនិយោគ នៅ​កម្ពុជា​ដែល​ពេលនោះ សម្ដេច​តេជោ បាន​អនុវត្ត​នូវ​យុទ្ធសាស្ត្រ ២ នោះ​គឺ​ត្រី​ណា​មក​ដល់​មុន​គឺ​ចាប់​យក​ត្រី​នោះ និង​ត្រូវ​ធ្វើ​យ៉ាងណា ឲ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ទាំងអស់ ដែល​មក​កម្ពុជា មាន​ជំនឿ​ចិត្ត ចំពោះ​កម្ពុជា ៕