សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
អភិបាល​ខេត្ត​កំពង់ធំ ប្រើ​យុទ្ធសាស្ត្រ ឈ្នះ ឈ្នះ​! ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ទំនាស់​ដីធ្លី​រវាង​ក្រុមហ៊ុន​៧​មករា ផា​រី និង​ប្រជាពលរដ្ឋ​ចំនួន ៩៩​គ្រួសារ ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព នៅ​ស្រុក​តាំងគោក​
(​រដ្ឋបាល​ខេត្ត​កំពង់ធំ​) ៖ ឯកឧត្តម ងួន រតនៈ អភិបាល​ខេត្ក​កំពង់ធំ និង​ជា​ប្រធាន​គណៈកម្មការ​សុរិយោដី​ថ្នាក់​ខេត្ត ប្រើ​យុទ្ធសាស្ត្រ ឈ្នះ ឈ្នះ​! ក្នុង​ការដោះស្រាយ​បញ្ហា​ទំនាស់​ដីធ្លី ដែល​បាន​កើតមានឡើង​អស់​រយៈ​ជាច្រើន​ឆ្នាំ​មកហើយ រវាង​ក្រុមហ៊ុន​៧​មករា ផា​រី និង​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ចំនួន ៩៩​គ្រួសារ ស្ថិតនៅ​តំបន់​កោះ​រះ ក្នុង​តំបន់​២ លើ​ផ្ទៃដី​ចំនួន ២០០​ហិច​តា នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី​៩ សីហា ឆ្នាំ​២០២២ នៅ​សាលាឃុំ​ស្រឡៅ ស្រុក​តាំងគោក ខេត្ត​កំពង់ធំ​។​
​ជាមួយគ្នា​នោះ​ដែរ ឯកឧត្តម ងួន រតនៈ ថ្លែងថា ការជួប​គ្នា​ថ្ងៃនេះ ដើម្បី​អង្គរជុំ​ក្តាប់​បាន​នូវ​អ្វី​ដែល​កើតឡើង​លើ​ដី​ទំនាស់​នេះ និង​រូបភាព​ទំនាស់ ដើម្បី​ឈាន​ទៅដល់​សិក្សា​បញ្ចប់​នៃ​បញ្ហា​ទំនាស់​រឿង​ដីធ្លី​រវាង​ដី​ក្រុមហ៊ុន​៧​មករា ផា​រី ជាមួយ​នឹង​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ព្រោះ​ថា​ទំនាស់​ដីធ្លី​នេះ​បានអូសបន្លាយ​យូរ​ឆ្នាំ​និង​បាន​ប្រើប្រាស់​យន្តការ​តុលាការ​ក្នុង​ចេញ​ដីកា​រក្សា​ការពារ​ដើម្បី​បាន​សិទ្ឋិ​ប្រើប្រាស់​អាស្រ័យ​ផល លើ​ដី​របស់​រដ្ឋ (​ដី​តំបន់​២ )​។ ទន្ទឹមនឹងនោះ ឯកឧត្តម អភិបាលខេត្ត បាន​ឲ្យ​ខាង​ភាគី​ក្រុមហ៊ុន​៧​មករា ផា​រី និង​ភាគី​តំណាង​ប្រជាពលរដ្ឋ បាន​លើកឡើង​អំពី​ប្រវត្តិ​ដី និង​ប្រវត្តិ​នៃ​ការចូល​កាន់កាប់​ដី ព្រមទាំង​ឲ្យ​អាជ្ញាធរ​ដែនដី​ធ្វើ​ការបំភ្លឺ​ពី​បន្ថែមទៀត បន្ទាប់​ពី​ចុះ​សិក្សា ស្រាវជ្រាវ​កន្លងមក​។​
​ជាមួយគ្នា​នោះ​ដែរ បន្ទាប់​ពី​ឯកឧត្តម ងួន រតនៈ បាន​ធ្វើ​ការសម្របសម្រួល និង​ស្វែងរក​ដំណោះស្រាយ​អស់​រយៈពេល​ជាច្រើន​ម៉ោង ភាគី​ទាំងពីរ បាន​យល់ព្រម​ឯកភាព​បញ្ចប់​បញ្ហា​ទំនាស់​ដីធ្លី​នេះ ដោយ​បែងចែក​គ្នា​ពាក់កណ្តាល​ម្នាក់ លើ​ផ្ទៃដី​ចំនួន ២០០​ហិច​តា ។ ទន្ទឹមនឹងនោះ ឯកឧត្តម អភិបាល​ខេត្ត​កំពង់ធំ បាន​ជំរុញ​ឲ្យ​អាជ្ញាធ​រដែ​នី ធ្វើការ​ជាមួយ​តំណាង​ក្រុមហ៊ុន​៧​មករា ផា​រី ជួប​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំង ៩៩​គ្រួសារ បន្ត​ចុះ​ទៅ​ធ្វើការ បែងចែក​ដី​ទំនាស់​នេះ រវាង​ក្រុមហ៊ុន​៧​មករា ផា​រី និង​ប្រជាពលរដ្ឋ ដោយ​មាន​កំណត់​បោះ​បង្គោលព្រំ​ឱ្យបាន​ច្បាស់លាស់​។ ហើយ​សូម​ភាគី​ទំនាស់​ទាំង​ពីរ ត្រូវ​ដក​ពាក្យបណ្ដឹង​ទាំងឡាយណា​ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​បុគ្គល រឿង​ទំនាស់​ដីធ្លី​នេះ នៅក្នុង​សមត្ថកិច្ច​តុលាការ បន្ទាប់​ក្រុម​ការងារ​បាន​ធ្វើ​ការបិទ​បញ្ចប់​នៃ​បញ្ហា​ទំនាស់​នេះ​។
​ចុងក្រោយ ឯកឧត្តម ងួន រតនៈ សំណូមពរ​ដល់​ភាគី​ទាំងពីរ សូម​បញ្ចប់​គ្រប់​រឿង​ទាំងអស់ ដើម្បី​ឲ្យ​កើត​មាន​សន្តិភាព​ទាំង​ផ្លូវកាយ ផ្លូវចិត្ត និង​ចូល​ទៅ​អាស្រ័យ​ផល​កុំ​ទុក​ដី​ចោល ត្រូវ​ប្រើប្រាស់​ឲ្យ​សមស្រប​ទៅតាម​ពេលវេលា និង​គោលបំណង​នៃ​ការប្រើប្រាស់ ជាជាង​ទុក​ដី​នៅ​ទំនេរ ។​