សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
អភិបាលខេត្ត​កំពង់ចាម ណែនាំ​ឱ្យ​ថ្នាក់ដឹកនាំ មន្ត្រីរាជការ​អភិវឌ្ឍ​សមត្ថភាព​ខ្លួន លើ​ចំណេះដឹង​បច្ចេកវិទ្យា​
(​កំពង់ចាម​)៖ ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​សាមញ្ញ​លើក​ទី ៣៩ អាណត្តិ​ទី​៣ របស់​ក្រុមប្រឹក្សា​ខេត្ត​កំពង់ចាម នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី​១៥ ខែ​សីហា ឆ្នាំ ២០២២​នេះ អភិបាលខេត្ត​កំពង់ចាម ឯកឧត្តម អ៊ុន ចាន់​ដា បាន​ណែនាំ​ឱ្យ​ថ្នាក់ដឹកនាំ មន្ត្រីរាជការ​ទាំងអស់ ត្រូវ​អភិវឌ្ឍ​សមត្ថភាព​ខ្លួន លើ​ផ្នែក​បច្ចេកវិទ្យា​ដើម្បី​ងាយស្រួល​ក្នុង​ការទទួល​ព័ត៌មាន នឹង​បម្រើ​សេវា​បាន​ឆាប់រហ័ស ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ ។​
​ឯកឧត្តម​អភិបាលខេត្ត មានប្រសាសន៍​បន្ត​ថា មកដល់​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ បច្ចេកទេស​ឧស្សាហកម្ម កំពុងតែ​វិវឌ្ឍន៍​ទៅមុខ ប៉ុន្តែ​នៅ​មាន​មន្ត្រី​យើង​ខ្លះ សូម្បី​តែ​ហ្វេ​សប៊ុក​មិនទាន់​ចេះ​លេង​ផង ឬ​មិន​ចេះ​ប្រើ​ទូរស័ព្ទ​ស្មា​ត​ហ្វូន​តែម្តង ដែល​ប្រការ​នោះ ធ្វើឱ្យ​ការងារ​ដើរ​មិន​ទាន់​បច្ចេកវិទ្យា ។​
​ឯកឧត្តម​អភិបាលខេត្ត​បន្តថា បច្ចុប្បន្ននេះ គឺ​គេ​ប្រើ​ប្រព័ន្ធ​បច្ចេកវិទ្យា តាម​អន​ឡា​ញ ដើម្បី​ជូន​ដំណឹង ឬ​ទំនាក់ទំនង​ការងារ​ផ្សេងៗ តាម​កម្មវិធី Telegram ឬ WhatsApp គឺ​ធ្វើឲ្យ​ទទួល​ព័ត៌មាន​បាន​លឿន និង​ធ្វើ​ការងារ​បាន​ឆាប់រហ័ស ។​ដូច្នេះ​តម្រូវឱ្យ​ថ្នាក់ដឹកនាំ មន្ត្រីរាជការ​ទាំងអស់​ក្នុង​ខេត្ត​កំពង់ចាម ចាំបាច់​ត្រូវ​ចេះ និង​ត្រូវ​មាន​ការ​វិវឌ្ឍន៍​ខ្លួន​ដល់​កម្រិត​មួយ ដែល​យើង​អាច​ទទួល​ព័ត៌មាន ឬ​ផ្ដល់​សេវា​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​បាន​ឆាប់រហ័ស ដើម្បី​ឈាន​ឆ្ពោះទៅរក​ការរីកចម្រើន នៃ​ការបំពេញ​មុខងារ​របស់​យើង ជា​មន្ត្រី​រាជការឲ្យ​សាកស​មជាមន្ត្រី បម្រើ​ប្រជាពលរដ្ឋ ។​
​ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​នោះ​ផងដែរ ដោយសារ​មាន​សមាជិក​ក្រុមប្រឹក្សា​ខេត្ត​លើកឡើង​អំពី​បញ្ហា​ការកើតឡើង​នូវ​ជំងឺ​កូវី​ដ​១៩ បំលែង​ថ្មី​ពី​អូ​មី​ក្រុង មក​ប្រភេទ (​ប៊ី​អេ​4,​ប៊ី​អេ​5) ឯកឧត្តម​អភិបាលខេត្ត ក៏បាន​សំណូមពរ​ដល់​មន្ទីរ​សុខាភិបាល​រដ្ឋបាលខេត្ត សូម​ឱ្យ​ធ្វើ​ការផ្សព្វផ្សាយ​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​គ្រប់​ទីកន្លែង ដើម្បី​ឲ្យ​ពួកគាត់​មាន​ការប្រុងប្រយ័ត្ន ជៀសវាង​ការឆ្លង​ជំងឺ​កូវី​ត​១៩ ប្រភេទ​ថ្មី​នេះ ។​
​ឯកឧត្តម​អភិបាលខេត្ត​បានបញ្ជាក់​ថា ជំងឺ​កូវី​ដ​១៩ ប្រភេទ​ថ្មី (​ប៊ី​អេ​4,​ប៊ី​អេ​5) គឺ​មាន​ការឆ្លង​ឆាប់រហ័ស និង​ឆ្លង​ឡើងវិញ​បើ​ទោះបីជា អ្នក​ធ្លាប់​កើត​ជំងឺ​កូរ​វិត​ព្យាបាល​ជា​ហើយ​ក៏​ដោយ ។ ហើយ​ការ​វិវិត្ត​ន៍​នៃ​ជំងឺ​នេះ​គឺ​មាន​ការលំបាក​ក្នុងការ ការពារ​មិន​ឱ្យ​កើត ប្រសិនបើ​បុគ្គល​ម្នាក់ៗ ខ្វះ​ការប្រុងប្រយ័ត្ន​ដោយ​ខ្លួនឯង ជាពិសេស​ការឆ្លង ងាយ​និង​កើតឡើង​ក្នុង​ពេល​ទទួលទាន​អាហារ​ជុំគ្នា ក្នុង​ពិធីបុណ្យ ឬ​ពិធីជប់លៀង​ផ្សេងៗ​ជាដើម ៕