សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
ឯកឧត្តម ងួន រតនៈ ស្នើ​ដល់​មន្ត្រី​ជំនាញ បន្ត​ពង្រឹង​នូវ​ការអនុវត្ត​ច្បាប់​ឱ្យបាន​ម៉ឹងម៉ាត់ តឹងរឹង​បំផុត លើ​ជនល្មើស​ដែល​បាន​កាប់​ទន្ទ្រាន​យក​ដី​ព្រៃ​សហគមន៍​ដែល​ជា​ដី​របស់​រដ្ឋ និង​ធ្វើ​ការដកហូត​ដី​មក​វិញ​ទៅតាម​ផ្លូវច្បាប់
(​រដ្ឋបាល​ខេត្ត​កំពង់ធំ​)៖ ឯកឧត្តម ងួន រតនៈ អភិបាល​ខេត្ត​កំពង់ធំ បាន​ស្នើ​ដល់​មន្ត្រី​ជំនាញ បន្ត​សហការ​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ​ដែនដី នគរបាល​យុត្តិធម៌ និង​គណៈបញ្ជាការ​ឯកភាព​ស្រុក​/​ឃុំ ត្រូវ​បន្ត​ពង្រឹង​នូវ​ការអនុវត្ត​ច្បាប់​នេះ ឱ្យបាន​ម៉ឹងម៉ាត់ តឹងរឹង​បំផុត លើ​ជនល្មើស​ដែល​បាន​កាប់​ទន្ទ្រាន​យក​ដី​ព្រៃ​សហគមន៍​ដែល​ជា​ដី​របស់​រដ្ឋ កាន់កាប់​អាស្រ័យ​ផល ព្រមទាំង​ធ្វើការ​ដកហូត​ដោយ​ស្របច្បាប់ ចំពោះ​ព្រៃ​ដែល​ទើបនឹង​កាប់ គឺ​ត្រូវតែ​ដកហូត​ភ្លាម រីឯ​ព្រៃ​ដែល​បាន​កាប់​រុករាន​កន្លងមក យើង​ត្រូវ​ធ្វើការ​ផ្ទៀងផ្ទាត់​ទិន្នន័យ និង​ផលប៉ះពាល់​ផ្សេងៗ​។ ហើយ​មន្ត្រី​ជំនាញ​ពាក់ព័ន្ធ​ទាំងអស់ ត្រូវ​បន្ត​ធ្វើ​កិច្ចការងារ​នេះ​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព និង​ស្មារតី​ទទួលខុសត្រូវ​ខ្ពស់ ក្នុងនាម​គណៈកម្មការ​គ្រប់គ្រង​ដី​រដ្ឋ​ថ្នាក់​ខេត្ត ថ្នាក់ស្រុក​។​
​ការលើកឡើង​នេះ ត្រូវបាន​ឯកឧត្តម អភិបាល​ខេត្ត​កំពង់ធំ ថ្លែង​ក្នុង​ពិធី​រុក្ខទិវា​នៅ​តំបន់​ព្រៃ​សហគមន៍​វាល​អូរ​ក្តី ស្ថិតនៅក្នុង​ឃុំ​ក្រ​យា ស្រុក​សន្ទុក ខេត្ត​កំពង់ធំ នា​ព្រឹក​ថ្ងៃ​១៥ ខែ​សីហា ឆ្នាំ​២០២២ ដោយ​មាន​ការអញ្ជើញ​ចូលរួម ព្រះចៅអធិការ​វត្ត ឯកឧត្តម លោកជំទាវ លោក​លោកស្រី ប្រធាន​/​អនុប្រធាន​មន្ទីរ​ជុំវិញ​ខេត្ត លោកគ្រូ​អ្នកគ្រូ កង​កលាំង​ទាំងបី ប្រជាពលរដ្ឋ និង​សិស្សានុសិស្ស​ប្រមាណ​ជាង​៥០០​នាក់​។​
​ឯកឧត្តម ងួន រតនៈ បន្ថែមទៀតថា សហគមន៍​វាល​អូរ​ក្តី មាន​ការទទួលស្គាល់​ពី​ប្រមុខ​រាជរដ្ឋាភិបាល និង​ប្រ​ប្រគល់​សិទ្ធ​ក្នុង​ការគ្រប់គ្រង​ជូន​រដ្ឋបាល​ព្រៃឈើ និង​សហគមន៍ ជា​អ្នកមើលការខុសត្រូវ កុំឲ្យ​មាន​ការបាត់បង់ ឬ ការកាប់​ទន្ទ្រាន​ពី​ជនល្មើស​បន្តទៀត ដោយ​ត្រូវ​កំណត់​ព្រំប្រទល់​រវាង​ដី​រដ្ឋ និង​ដី​ប្រជាពលរដ្ឋ​ឲ្យបាន​ច្បាស់លាស់ ដើម្បី​ឈាន​ទៅដល់​ការធ្វើ​ប័ណ្ណ​កម្ម​សិទ្ធ​លើ​ដី​រដ្ឋ ងាយស្រួល​ក្នុង​ការគ្រប់គ្រង និង​ងាយស្រួល​នៅក្នុង​ការចាត់វិធានកា​រ​ទៅ​ជនល្មើស​ទាំងឡាយ​ដែល​មាន​បំណង់​កាប់​ទន្ទ្រាន​យក​ដី​ព្រៃ​សហគមន៍ ។
​ចុងក្រោយ ឯកឧត្តម អភិបាល​ខេត្ត​កំពង់ធំ បាន​អំពាវនាវ​ដល់​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំងអស់ សូម​ចូលរួម​ដាំ​ដើមឈើ​ឲ្យបាន​គ្រប់​គ្នា គ្រប់​ទីកន្លែង និង​គ្រប់​ពេលវេលា ហើយ​ការដាំ​កូនឈើ​នេះ ត្រូវ​មាន​ការថែទាំ និង​ការពារ​ឲ្យបាន​ល្អ ជៀសវាង​មាន​ការ​បំភ្លេច​បំផ្លាញ​ដោយ​មនុស្ស ដោយ​សត្វ ឬ​ក៏​តាម​ធម្មជាតិ​ផ្សេងទៀត ។​
​សូម​បញ្ជាក់​ផង​ដែរ​ថា កូនឈើ​ដែល​យក​មក​ដាំ​នៅពេលនេះ មាន​កូន​ឈើ ៥​ប្រភេទ រួមមាន ធ្នង់ គ្រញូង បេង គគីរ និង​ឈើទាល​) សរុប​ចំនួន ២៥០០​ដើម លើ​ផ្ទៃដី​ទំហំ ២​ហិច​តា​។​