សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ ជូន​និស្សិត​សាកលវិទ្យាល័យ​ពុទ្ធិ​សាស្ត្រ ៦២៣​នាក់​
នៅ​ព្រឹក ថ្ងៃ​ពុធ ៥​រោច ខែ​ស្រាពណ៍ ឆ្នាំ​ខាល ចត្វា​ស័ក ព​.​ស​. ២៥៦៦ ត្រូវ​នឹង ថ្ងៃទី​១៧ ខែ​សីហា ឆ្នាំ​២០២២ នេះ សម្តេច​អគ្គមហាសេនាបតី​តេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បាន​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតីភាព​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​ក្នុង​ពិធី​ចែក​សញ្ញាបត្រ​ជូន​និស្សិត​សាកលវិទ្យាល័យ​ពុទ្ធិ​សាស្ត្រ​សរុប ៦២៣​នាក់​។
​និស្សិត​ដែល​ទទួល​សញ្ញាបត្រ​នៅថ្ងៃនេះ រួមមាន​៖ ថ្នាក់​បរិញ្ញាបត្រ​រង​ចំនួន ១១១​នាក់ នារី ៧៩​នាក់​, ថ្នាក់​បរិញ្ញាបត្រ​ចំនួន ៤៤២​នាក់ នារី ៣៤០​នាក់ និង​ថ្នាក់​បរិញ្ញាបត្រ​ជាន់ខ្ពស់​ចំនួន ៧០​នាក់ នារី ១៧​នាក់​។ និស្សិត​ដែល​ទទួល​សញ្ញាបត្រ​នេះ មាន​និស្សិត​ផ្នែក​វិទ្យាសាស្ត្រ​សុខាភិបាល​ចំនួន ៥៦៥​នាក់ នារី ៤១៤​នាក់ និង​និស្សិត​ផ្នែក​ទូទៅ​ក្រៅពី​វិទ្យាសាស្ត្រ​សុខាភិបាល​ចំនួន ៥៨​នាក់ នារី ២២​នាក់​។​
​សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន បាន​មានប្រសាសន៍ កោតសរសើរ​ដល់​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាល ថ្នាក់ដឹកនាំ​គ្រប់​រូប សាស្ត្រាចារ្យ និង​បុគ្គលិក​ទាំងអស់ នៃ​សាកលវិទ្យាល័យ​ពុទ្ធិ​សាស្ត្រ ដែល​បាន​ប្រឹងប្រែង​បណ្តុះបណ្តាល​សិស្ស​និស្សិត​ប្រកប​ដោយ​ភាពជោគជ័យ និង​ជម្នះ​បាន​នូវ​វិបត្តិ​នៃ​ជំងឺ​កូវី​ដ​-១៩ ដែល​អាច​ឱ្យ​សាលា​នៅតែ​ដំណើរការ​បាន​ជា​ធម្មតា​។​
​សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន មានប្រសាសន៍ថា វិបត្តិ​នៃ​ជំងឺ​កូវី​ដ​-១៩ ក៏​បាន​បង្កើត​នូវ​កាលានុវត្តន៍​ភាព​នៃ​ការប្រើប្រាស់​ប្រព័ន្ធ​ឌីជីថល ជាពិសេស​ក្នុង​វិស័យ​អប់រំ ពោល​គឺ​នៅ​ពេលដែល​កម្ពុជា​ជួប​នូវ​វិបត្តិកូ​វីដ​-១៩​នោះ សាលា​បាន​ធ្វើ​ការបណ្ដុះបណ្ដាល​សិស្ស​និស្សិត​តាមរយៈ​ការសិក្សា​តាម​ប្រព័ន្ធ​អន​ឡាញ​។ សម្តេច​តេជោ​នាយករដ្ឋមន្ត្រី មានប្រសាសន៍ថា ការចាក់​ស្រោច​វ៉ាក់សាំង​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​ក្នុង​អត្រា​ខ្ពស់​នេះ គឺ​បាន​ធ្វើឱ្យ​មាន​ភាព​សាំ និង​ទប់ស្កាត់​បាន​ការឆ្លង​រាតត្បាត​នៃ​ជំងឺ​នេះ​បន្ថែម​ទៀត​។
​សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន បាន​ណែនាំ​ឱ្យ​គ្រឹះស្ថាន​សិក្សា​យកចិត្តទុកដាក់​ពង្រឹង​គុណភាព​អប់រំ មិន​អាច​មាន​តែ​សញ្ញាបត្រ​គ្មាន​ចំណេះ និង​ជំនាញ​នោះទេ គ្រឹះស្ថាន​សិក្សា​មិនមាន​គុណភាព នឹង​ដួលរលំ​។​
​នៅថ្ងៃនេះ ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​បញ្ហា​អ៊ីនធឺណិត​នៅ​កម្ពុជា សម្តេច​តេ​ជោបាន​មានប្រ​សាសន៍ថា ការ​ផ្តាច់មុខ​អ៉ីន​ធើ​ណេត​នៅតា​មបុរី ជា​ការខុសឆ្គង​នឹង​ច្បាប់​ប្រកួតប្រជែង​នៅ​កម្ពុជា​។ សម្តេច​តេជោក៏បាន​ណែនាំ​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុនទូរស័ព្ទ​នានាប្រញា​ប់​ត​បណ្តាញ​សេវា​នៅ​តាម​បុរី ដើម្បី​ឲ្យ​បងប្អូន​ប្រជាព​ល​រដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​តាម​បុរី បាន​ទទួល​សេវា​ទូរ​សព្ទ​គ្រប់គ្រាន់​។
​ទាក់ទង​ទៅនឹង​បញ្ហា​កម្មករ​ដែល​មាន​ការតវ៉ា​កន្លង​ទៅ​ថ្មីៗ​នេះ សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន បាន​ថ្លែងថា កម្ពុជា​មិនមែន​បោះបង់​ចោល​រឿង​ការទាមទារ​របស់​កម្ម​ក​រ ឬ​សហជីព ដែល​ទាមទារ​នូវ​ភាពត្រឹមត្រូវ​នោះទេ​។ សម្តេច​តេជោ ក៏​បាន​ណែនាំ​ឱ្យ​ក្រសួង​ការងារ​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ដោះស្រាយ​លើ​វិវាទ​ការងារ​ជាមួយ​កម្មករ​តាម​បណ្តា​រោងចក្រ​នានា​។ សម្តេច​តេ​ជោបាន​ណែនាំ​ឱ្យ​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ ដោះស្រាយ​វិវាទ​រវាង​កម្មករ និង​រោងចក្រ​មួយ ដោយ​យក​ថវិកា​ជាតិ ទូទាត់​ប្រាក់​បំណាច់​ការងារ​នោះ​អោយបាន​ឆាប់​។​
​ថ្មី​ម្ដងទៀត នៅថ្ងៃនេះ សម្តេច​តេជោ បាន​ថ្លែងថា ការដាំដេី​ម​ឈើ​ឡើងវិញ​នៅ​ភ្នំ​តា​ម៉ៅ មិនមែន​ដាំ​គ្រាន់តែ​បង្ហោះ​ហ្វេ​សប៊ុក​ទេ គឺ​ត្រូវ​ដាំ​ឱ្យ​វា​ដុះ និង​មាន​ក្បួនខ្នាត​។ សម្តេច​តេជោ បានបញ្ជាក់​ថា ទាំង​សួនសត្វ និង​ព្រៃ​នៅ​តំបន់​ភ្នំ​តា​ម៉ៅ​ទាំងមូល ត្រូវ​កំណត់​ជា​តំបន់​អភិរក្ស ស្ថិត​ក្រោម​ការគ្រប់គ្រង​របស់​ក្រសួង​កសិកម្ម​។​
​សម្តេច​តេ​ជោបាន​ណែនាំរដ្ឋមន្ត្រី​កសិកម្ម​ឱ្យ​រក​ប្រភព​ទឹក​ដើម្បី​ស្រោចស្រង់​កូន​ឈើ​ដាំ​ឡើង​វិញ​នៅ​រដូវប្រាំង​ផងដែរ​។​
​ពាក់ព័ន្ធ​ទៅនឹង​កិច្ចប្រជុំ​រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេស​អាស៊ាន សម្តេច​តេ​ជោពិត​ជារីក​រាយ​ណាស់ សម្រាប់​ការរៀបចំ​កិច្ចប្រជុំ​រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេស​អាស៊ាន និង​កិច្ចប្រជុំ​ពាក់ព័ន្ធ​កាលពីដើម​ខែ​សីហា ដែល​ទទួលបាន​នូវ​ភាពជោគជ័យ​។ សម្តេច​តេជោ បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​ដល់​អាជ្ញាធរ និង​មន្ត្រី​ពាក់ព័ន្ធ សម្រាប់​កិច្ច​ប្រឹងប្រែង​ក្នុង​ការរៀបចំ​សម្របសម្រួល​កិច្ចប្រជុំ​នេះ​។ សម្តេច​តេជោ​បានកោតស​រសើរ​ដល់​ឯកឧត្តម​ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ប្រាក់ សុខុន និង​ឧត្តម​មន្ត្រី​ទាំងអស់ ដែល​បាន​ប្រឹងប្រែង​សម្របសម្រួល និង​ឈាន​ទៅ​ចេញ​សេចក្តីថ្លែងការណ៍​នានា ខណៈ​ពិភពលោក​ចាក់ស្រេះ​ទៅដោយ​បញ្ហា​នោះ​។​
​មុន​នឹង​បញ្ចប់ សម្ដេច​តេជោ​ក៏បានអំពាវនាវ​ឱ្យ​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋប​ន្ត​ប្រយុទ្ធប្រឆាំង​នឹង​ជំងឺ​កូវី​ដ​-១៩ ជា​បន្ត​ទៀត ជា​ពិសេស​អ្នក​ដែល​មិន​ទាន់​បាន​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​ដូ​ស​មូលដ្ឋាន​ត្រូវ​បន្ត​ទៅ​ចាក់ ហើយ​អ្នក​ដែល​ត្រូវ​ចាក់ដូស​ជំរុញ​ត្រូវ​បន្ត​ចាក់​ដូ​ស​ជំរុញ និង​ជូនពរ​អោយ​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទូទាំង​ប្រទេស​ជួបតែ​សេចក្តីសុខ សេចក្តីចម្រើន​គ្រប់ៗ​គ្នា​៕