សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
ទំនាស់​ដីធ្លី​រាំ​រ៉ៃ​ជាង​១៥​ឆ្នាំ ត្រូវបាន​អភិបាលខេត្ត​កំពង់ចាម ដោះស្រាយ​តាម​នយោបាយ​ឈ្នះ​ឈ្នះ របស់​សម្តេច​តេជោ​ទទួលបាន​ជោគជ័យ​
​ទំនាស់​ដីធ្លី​រាំ​រ៉ៃ​ជាង​១៥​ឆ្នាំ ត្រូវបាន​អភិបាលខេត្ត​កំពង់ចាម ដោះស្រាយ​តាម​នយោបាយ​ឈ្នះ​ឈ្នះ របស់​សម្តេច​តេជោ ទទួលបាន​ជោគជ័យ​ត្រឹម​រយៈពេល​ជាង ៣​ម៉ោង​។ ជាក់ស្តែង នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃទី​១៩ ខែ​សីហា ឆ្នាំ​២០២២ ឯកឧត្តម អ៊ុន ចាន់​ដា អភិបាល​នៃ​គណ​:​អភិបាលខេត្ត​កំពង់ចាម បាន​ដឹកនាំ​ក្រុមការងារ​ខេត្ត អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន និង​មន្ត្រី​ជំនាញ អញ្ជើញ​ចុះ​ពិនិត្យ​ទីតាំង​ទំនាស់​ដីធ្លី និង​ដឹកនាំ​កិច្ចប្រជុំ​ដោះស្រាយ​ទំនាស់ ករណី​ស្នើ​សុំ​បើកផ្លូវរ​ធ្លា ស្ថិតក្នុង​ភូមិ​តា​សែន ឃុំ​សូ​ទិព្វ ស្រុក​ជើងព្រៃ ដែល​មាន​ភាគី​ដើមបណ្តឹង ចំនួន ៨​គ្រួសារ និង​ភាគី​ចុង​បណ្តឹង ចំនួន ១​គ្រួសារ​។​
​ក្រោម​កិច្ចសម្រុះសម្រួល និង​ដោះស្រាយ​ដោយ​ភាពប៉ិនប្រសព្វ​របស់​ឯកឧត្តម អ៊ុន ចាន់​ដា អភិបាលខេត្ត​កំពង់ចាម តាម​នយោបាយ​ឈ្នះ ឈ្នះ របស់​សម្តេច​តេជោ ធ្វើឱ្យ​ទំនាស់​រាំ​រ៉ៃ​ជាង​១៥​ឆ្នាំ ទទួលបាន​ជោគជ័យ​យ៉ាង​ត្រចះត្រចង់ ដោយ​ភាគី​ចុង​បណ្តឹង និង​ភាគី​ដើមបណ្តឹង ឯកភាពគ្នា​ក្នុង​ការបើក​ផ្លូវធ្លា ចាប់ពី​ដើមផ្លូវ រហូត​ទៅ​ដល់​ចុង​ផ្លូវ មាន​ប្រវែង​១៤១,៤៨​ម៉ែត្រ និង​បាន​ព្រមព្រៀង​គ្នា​ដោយ​បរិច្ចាក​ជា​ថវិកា និង​បរិច្ចាក​ដីធ្លី​សម្រាប់​បើក​ផ្លូវធ្លា​ខាងលើ​ជា​ប្រយោជន៍​សាធារណៈ​ផងដែរ​។​