សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
ជំនាញ​ម្យ៉ាង​ម្នាក់​ទេ តែ​ត្រូវ​អាវុធហត្ថ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ចាប់បញ្ជូន​ចូល​គុក​ដូចគ្នា​!
​នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី​១៩ ខែ​សីហា ឆ្នាំ​២០២២ កម្លាំង​ជំនាញ​ការិយាល័យ​ប្រឆាំង​បទល្មើស​ព្រហ្មទណ្ឌ​កងរាជអាវុធហត្ថ​រាជធានី​ភ្នំពេញ បញ្ជូន​ជនសង្ស័យ​០២​នាក់​ទៅ​តុលាការ ដើម្បី​ផ្តន្ទាទោស​តាម​នីតិវិធី​ច្បាប់ ដោយ​ម្នាក់​ជំនាញ​ខាង​ឆបោក និង​ម្នាក់​ទៀត​ជំនាញ​ខាង​ឆក់​។
១.​ជនសង្ស័យ​ឈ្មោះ សុខ ហេង ហៅ វង្ស នី​ហា ភេទ​ប្រុស អាយុ​២៩​ឆ្នាំ មុខរបរ​មិន​ពិតប្រាកដ ស្រុកកំណើត​ខេត្តកំពត ទីលំនៅ​បច្ចុប្បន្ន បន្ទប់​ជួល ភូមិ​ត្នោតជ្រុំ សង្កាត់​បឹងទំពន់​២ ខណ្ឌមានជ័យ ត្រូវ​កម្លាំង អាវុធហត្ថ​រាជធានី​ភ្នំពេញ ក្នុង​ខណ្ឌ​មានជ័យ ឃាត់ខ្លួន​ពាក់ព័ន្ធ​ករណី​ឆបោក ដោយ​បាន​ប្រើល្បិច ទូរស័ព្ទ​ទៅ​បញ្ជា​ទិញ​ទូរទស្សន៍​0១​គ្រឿង ម៉ាក អិល​ជី ទំហំ​៤៣​អ៊ិញ តម្លៃ ៣៤៥​ដុល្លារ ហើយ​ខ្លួន​បាន​ឲ្យ​អ្នកលក់ដឹ​កយកមក​ឲ្យនៅ​ចំណុច ផ្សារ​ស្ទឹងមានជ័យ​ថ្មី សង្កាត់​ស្ទឹងមានជ័យ​១ ខណ្ឌមានជ័យ រាជធានី​ភ្នំពេញ​។ ពេល​អ្នក​លក់​ដឹក​ទូរទស្សន៍​មកដល់​ចំណុច​ខាងលើ​ហើយ ខ្លួន​ក៏​ឲ្យ​បក្ខពួក​ឈ្មោះ និត ហៅ ពើក យក​ទូរទស្សន៍​ដាក់​លើ​ម៉ូតូ​កង់​បី រួច​ក៏​ជិះ​ចេញ​ទៅ ហើយ​ខ្លួន​ក៏​ឲ្យ​អ្នក​ដឹក​ទូរទស្សន៍ ឡើង​ទៅ​យក​លុយ​នៅ​លើ​ផ្សារ​ស្ទឹងមានជ័យ​ថ្មី ជាន់​ទី​បី លុះ​ពេល​ឡើង​ដល់​ជាន់​ទី​មួយ ខ្លួន​បាន​ដោះអាវ​ក្រៅ​ចេញ បម្រុង​រត់​គេចខ្លួន តែ​ត្រូវ​អ្នកលក់​ទូរទស្សន៍​ដឹង​មុន ក៏​ស្រែក​ឆោឡោ​ផ្អើល​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ និង​សមត្ថកិច្ច​អាវុធហត្ថ ឃាត់​រូប​ខ្លួន​តែម្តង​។ ចំណែក​បក្ខពួក​ជនសង្ស័យ​ដែល​បាន​រត់គេចខ្លួន កម្លាំង​ជំនាញ​អាវុធហត្ថ​រាជធានី​ភ្នំពេញ កំពុង​ធ្វើ​ការស្រាវជ្រាវ​ឃាត់ខ្លួន​បន្ត​។​
២.​ជនសង្ស័យ​ឈ្មោះ ង៉ែត ពិសិដ្ឋ ភេទ​ប្រុស អាយុ​៣៥​ឆ្នាំ មុខរបរ​មិន​ពិតប្រាកដ ស្រុកកំណើត រាជធានី​ភ្នំពេញ ទីលំនៅ​បច្ចុប្បន្ន ភូមិ​ថ្មគោល សង្កាត់​ចោមចៅ​២ ខណ្ឌ​ពោធិ៍​សែន​ជ័យ ត្រូវបាន កម្លាំង​ជំនាញ​ការិយាល័យ​ប្រឆាំង​បទល្មើស​ព្រហ្មទណ្ឌ កងរាជអាវុធហត្ថ​រាជធានី​ភ្នំពេញ សហការ​ជាមួយ កម្លាំង​មូលដ្ឋាន​អាវុធហត្ថ​ខណ្ឌ​កំបូល ឃាត់ខ្លួន ពាក់ព័ន្ធ​ករណី​ឆក់​កាបូប និង​បាន​ចាប់​យក​វត្ថុតាង កាបូបដៃ​ចំនួន​០១ ក្នុងនោះ​មាន​សម្ភារៈ និង​ថវិកា មួយចំនួន​ប្រគល់ជូន​ម្ចាស់​ដើម​វិញ​ផង​ដែរ​។ ជនសង្ស័យ បានធ្វើ​សកម្មភាព​ឆក់​កាបូប​ពី​ជនរងគ្រោះ នៅ​ចំណុច​បុរី​ពិភពថ្មី ផ្លូវវេង​ស្រេង ភូមិ​ត្រពាំង​ថ្លឹង សង្កាត់​ចោមចៅ​១ ខណ្ឌ​ពោធិ៍​សែន​ជ័យ ។ ក្រោយ​ពី​ឆក់​បាន​សម្រេច​បាន​ជិះ​គេចខ្លួន​ទៅ​បន្ទប់​ជួល​វិញ លុះ​ក្រោយមក ខណៈ​ដែល​ជនសង្ស័យ​កំពុង​អង្គុយ​មុខ​បន្ទប់​ជួល ក៏​ស្រាប់តែ​មាន​សមត្ថកិច្ច​អាវុធហត្ថ​ធ្វើការ​ស្រាវជ្រាវ​ចុះទៅ​ឃាត់ខ្លួន​ដល់​ផ្ទះ​តែ​ម្តង​។ ជនសង្ស័យ​បាន​សារភាព​បន្ថែមថា កន្លងមក​ខ្លួន​ក៏​ជា​មុខសញ្ញា​ធ្លាប់​ធ្វើ​សកម្មភាព​ឆក់​ទូរ​សព្ទ​ដៃ​ចំនួន​០២​លើក គឺ​នៅ​ចំណុច​ផ្លូវ​ជាតិ​លេខ​៣ និង ទល់មុខ​ក្លោងទ្វា​វត្ត​គោក​បញ្ជាន់ ផ្លូវ​វេ​ស្រេង ខណ្ឌ​ពោធិ៍​សែន​ជ័យ​ផងដែរ​៕