សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ ជូន​និស្សិត​សាកលវិទ្យាល័យ​អាស៊ី​-​អឺរ៉ុប ជាង ៣,០០០​នាក់​
នៅ​ព្រឹក ថ្ងៃ​អង្គារ ១១​រោច ខែ​ស្រាពណ៍ ឆ្នាំ​ខាល ចត្វា​ស័ក ព​.​ស​. ២៥៦៦ ត្រូវ​នឹង ថ្ងៃទី​២៣ ខែ​សីហា ឆ្នាំ​២០២២​នេះ សម្តេច​អគ្គមហាសេនាបតី​តេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បាន​អញ្ជើញ​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ ជូន​និស្សិត​ជយលាភី​របស់​សាកលវិទ្យាល័យ​អាស៊ី​-​អឺរ៉ុប​ប្រមាណ ៣,០៧៥​នាក់​។
​និស្សិត​ដែល​ទទួល​សញ្ញាបត្រ​នៅថ្ងៃនេះ រួមមាន​៖ ថ្នាក់​បរិញ្ញាបត្ររង ថ្នាក់​បរិញ្ញាបត្រ ថ្នាក់​បរិញ្ញាបត្រ​ជាន់ខ្ពស់ និង​ថ្នាក់​បណ្ឌិត ដែល​បញ្ចប់​ការសិក្សា​ក្នុង​ឆ្នាំ​សិក្សា​២០១៩-២០២០ និង​ឆ្នាំ​សិក្សា​២០២០-២០២១​។ ក្នុងនោះ​មាន​និស្សិត​អាហារូបករណ៍​របស់​ស​ម្តេច​តេជោ​នាយករដ្ឋមន្ត្រី និង​សម្តេច​កិត្តិ​ព្រឹទ្ធ​បណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុន​សែន ៦៦​នាក់​។​
​សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ពិតជា​រីករាយ​ដែល​បាន​អញ្ជើញ​មក​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​នៃ​សាកលវិទ្យាល័យ​អាស៊ី​-​អឺរ៉ុប​នា​ថ្ងៃនេះ និង​បាន​អបអរសាទរ​ចំពោះ​និស្សិត​ជ័យលាភី​ទាំងអស់​។ សម្តេច​តេជោ បាន​កោតសរសើរ​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា ដែល​បាន​យកចិត្តទុកដាក់​លើ​ការបណ្តុះបណ្តាល​ធនធាន​មនុស្ស ជាពិសេស​ជម្នះ​ការលំបាក​ក្នុងពេល​មាន​វិបត្តិ​ជំងឺ​កូវី​ដ​-១៩​។ សម្តេច​តេ​ជោបាន​មានប្រ​សាសន៍ថា ជំងឺ​កូវី​ដ​-១៩ ដ្បិត​នាំមក​នូវ​វិបត្តិ​សម្រាប់​ការសិក្សា តែ ក៏​បាន​ធ្វើឱ្យ​មាន​កាលានុវត្តន៍​ភាព​លើ​ប្រព័ន្ធ​ឌីជីថល​ផងដែរ​។​
​សម្តេច​តេជោ​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​បាន​កោតសរសើរ​ដល់​គ្រឹះស្ថាន​សិក្សា​ទាំងអស់ ដែល​បាន​ប្រឹងប្រែង​ជម្នះ​ការលំបាក​ពេល​មាន​វិបត្តិ​ជំងឺ​កូវី​ដ​-១៩ ដោយ​មិន​ទុក​ឱ្យ​សាលា​ត្រូវ​ដួល ឬ​សិស្ស​បាត់បង់​ការអប់រំ​នោះឡើយ​។ សម្តេច​តេជោ​បាន​ថ្លែងថា ការចូលរួម​អនុវត្តន៍​វិធានការ «៣​កុំ និង​៣​ការពារ​» និង​ការចូលរួម​ទទួលយក​វ៉ាក់សាំង សុទ្ធសឹង​ជា​ការចូលរួម​ប្រយុទ្ធប្រឆាំង​នឹង​ជំងឺ​កូវី​ដ​-១៩ ហើយ​ធ្វើឱ្យ​កម្ពុជា​យកឈ្នះ​លើ​ការ​រាតត្បាត​ជំងឺ​កូវី​ដ​-១៩​។​
​ការ​យកឈ្នះ​លើ​ជំងឺ​កូវី​ដ​-១៩ បាន​ធ្វើឱ្យ​កម្ពុជា​អាច​រៀបចំ​កិច្ចប្រជុំ​កម្រិត​តំបន់ និង​អន្តរជាតិ​ឡើងវិញ កាលពី​ខែ​ដើម​ខែ​សីហា កន្លងទៅនេះ​។ សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន បាន​កោតសរសើរ​ដល់​និស្សិត​ទាំងអស់ ដែល​បាន​ប្រឹងប្រែង​សិក្សា​រៀនសូត្រ​ក្នុង​ដំណាក់កាល​ដ៏​លំបាក នៃ​ការ​រាតត្បាត​ជំងឺ​កូវី​ដ​-១៩​។​
​សម្តេច​តេ​ជោបាន​មានប្រ​សាសន៍​រំលឹក​ថា ក្រោយ​រំដោះ​ប្រទេស​ចេញពី​របប​ប្រល័យ​ពូជសាសន៍ ប៉ុល ពត នៅ​ឆ្នាំ​១៩៧៩ ការបណ្តុះបណ្តាល​នៅ​កម្ពុជា​ជួប​ការលំបាក​ខ្លាំងណាស់ ក្នុងនោះ​គ្រូបង្រៀន​ត្រូវបាន​ជ្រើសរើស​អ្នក​ដែល​មិន​ធ្លាប់មាន​បទពិសោធន៍​ក្នុងការ​បង្រៀន​ដោយ​អ្នកចេះ​ច្រើន បង្រៀន​អ្នកចេះ​តិច អ្នកចេះ​តិច​បង្រៀន​អ្នក​មិន​ចេះ​សោះ រហូត​ដល់​យើង​មាន​ធនធានមនុស្ស​គ្រប់គ្រាន់​ក្នុង​ការបណ្ដុះបណ្ដាល​ធន​ធាន​មនុស្ស​ដល់​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​។
​នៅថ្ងៃនេះ សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន បាន​មាន​មានប្រសាសន៍ថា ការបើក​បង្រៀន​ភាសា​វៀតណាម នៅ​សាលា​ភូមិន្ទ​ភ្នំពេញ គឺ​ផ្តល់​ផលចំណេញ​សម្រាប់​កម្ពុជា​។ ការបើក​បង្រៀន​ភាសា​វៀតណាម​នេះ មិនមែន​យក​និស្សិត​វៀតណាម មក​បង្រៀន​នៅ​កម្ពុជា​នោះ​ទេ គឺ​ដើម្បី​ជួយ​សម្រួល​សម្រាប់​និស្សិត​ទៅ​សិក្សា​នៅ​វៀតណាម សម្រួល​ការធ្វើ​ធុរកិច្ច និង​បំពេញ​ការងារ​ផ្សេងៗ​។​
​ទាក់ទង​នឹង​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​របស់​ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត ទៅ​វៀតណាម​នាពេល​ថ្មីៗ​នេះ សម្តេច​តេជោ​បាន​ថ្លែងថា ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​របស់ ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត នៅ​វៀតណាម គឺ​មាន​ការរៀបចំ​កម្ម​វិធី​ជំនួប​តិចជាង​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​នៅ​ជប៉ុន និង​សិង្ហ​បុរី​នោះទេ ។ សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន បានបង្ហាញ​ការសោកស្តាយ ដែល​ក្រុម​អ្នកវិភាគ​មួយចំនួន​មិន​លើក​ពី​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​របស់​ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត ទៅ​ទស្សនកិច្ច​នៅ​ជប៉ុន​។​
​ជាថ្មី​ម្ដងទៀត សម្ដេច​តេជោ​នៅតែ​បន្ត​អំពាវនាវ​ដល់ប​ង​ប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ចូលរួម​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ទប់ស្កាត់​ការឆ្លង​រាតត្បាត​ជំងឺ​កូវី​ដ​-១៩​ជា​បន្ត​ទៀត និង​បាន​ជូនពរ​និស្សិត ក៏ដូចជា​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំងអស់​ជួប​ប្រទះ​តែ​សេចក្តីសុខ សេចក្តីចម្រើន​គ្រប់ៗ​គ្នា​៕