២- រៀបចំ​ធនធានមនុស្ស​ឱ្យស្រប​និង​សមត្ថភាព​ជំនាញ និង​និស្ស័យ​
៣- ជា​ការផ្តល់​ឱកាស​សម្រាប់​អ្នក​បន្តវេន​
៤- ជា​ការចែករំលែក​បទ​ពិសោធន៍​ល្អ ក្នុង​បំណង​ធ្វើ​ឱ្យ​អង្គភាព ស្ថាប័ន​រីកចម្រើន ព្រមៗ​គ្នា​។​
​លក្ខខណ្ឌ​ក្នុង​ការតែងតាំង​នាយទាហាន ដឹកនាំ​បញ្ជា ក៏​ដូចជា​ប្រធាន​បណ្តា​ស្ថាប័ន ក្នុង​កងរាជអាវុធហត្ថ​ទាមទារ​នូវ​លក្ខណសម្បត្តិ​គឺ សុខភាព​ល្អ កាយ​សប្ប​ទា​មាំមួន មាន​សមត្ថភាព វិជ្ជាជីវៈ ជំនាញ​និង​បទពិសោធន៍ ក្នុង​ការដឹកនាំ​បញ្ជា គ្រប់គ្រង និង​មាន​ភាព​ឆ្លាត​វៃ មាន​សីលធម៌ សុជីវធម៌ គុណធម៌ មាន​ភាពស្មោះត្រង់ មាន​ឆន្ទៈ ការលះបង់ គម្រូ ឧស្សាហ​ព្យាយាម មាន​ភាពក្លាហាន និង​មាន​ស្មារតី​ទទួលខុសត្រូវ ចំពោះ​តួនាទី ភារកិច្ច ពុំ​ធ្លាប់​ទទួល​ទណ្ឌកម្ម​តាម​ច្បាប់​លក្ខន្តិក​នៃ​កងយោធពល​ខេមរភូមិន្ទ​ឬ​ការផ្តន្ទាទោស​តាម​ផ្លូវ​តុលាការ ព្រមទាំង​ទទួលបាន​នូវ​ការគោរព​ស្រឡាញ់​ពី​មិត្តភក្តិ​ក្នុង​អង្គភាព និង​មហាជន​ប្រជាជន​។​
​លោក នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ មេបញ្ជាការ ថ្លែងអំណរគុណ​យ៉ាង​ជ្រាលជ្រៅ​ចំពោះ​លោក​ឧត្តមសេនីយ៍ត្រី ហង្ស ថុល ដែល​បាន​ជួយ​មេបញ្ជាការ​កងរាជអាវុធហត្ថ​លើ​ផ្ទៃ​ប្រទេស ក្នុង​ការដឹកនាំ បញ្ជា គ្រប់គ្រង​កងរាជអាវុធហត្ថ​ខេត្ត​កំពង់ធំ សម្រេចបាន​នូវ​តួនាទី ភារកិច្ច​របស់​ខ្លួន​ក្នុង​អាណត្តិ ហើយ​ត្រូវបាន​ផ្លាស់​ចេញ​ប្រកបដោយ កិត្តិយស ទៅតាម​ក្រឹត្យក្រម​ការងារ​ចាត់តាំង ដោយ​ពុំ​មាន​កំហុស​ខុសឆ្គង ឬ​ទទួល​វិន័យ​ទណ្ឌកម្ម និង​សូម​ជូនពរ​លោក​ឧត្តមសេនីយ៍ ទទួល​តួនាទី ភារកិច្ច​នៅ​កន្លែង​ថ្មី បន្ត​ទទួល​បាន​ជោគជ័យ​។​
​ចំពោះ​មេបញ្ជាការ ដែល​ត្រូវ​ទទួលបាន​នូវ​ការតែងតាំង​នា​ថ្ងៃនេះ គឺ​លោក ឧត្តមសេនីយ៍ត្រី មាស យ៉​ត គម្បី​ត្រូវ​យកចិត្តទុកដាក់​នូវ​ភារកិច្ច​ស្នូល​ត្រូវ​យល់​ដឹង​និង​អនុវត្ត ៧​ចំណុច រួម​មាន​ហូប​, ស្លៀកពាក់​, ស្នាក់នៅ​, សុខភាព​, អប់រំ​រៀនសូត្រ​, មធ្យោបាយ​ធ្វើដំណើរ​, កំសាន្ត​សប្បាយ និង​ដោះស្រាយ​ទុក្ខលំបាក​, ថែទាំ​មធ្យោបាយ បរិក្ខារ និង​គ្រឿង​បំពាក់​, គ្រប់គ្រង​អចលនទ្រព្យ ដំណើរការ ការងារ​តាម​បែបបទ​រដ្ឋបាល និង​ឋានានុក្រម​កងទ័ព​, ការងារ​កសាង​អង្គភាព​ទីកន្លែង​ធ្វើ​ការងារ​, ទី​កន្លែង​អប់រំ ហ្វឹកហ្វឺន រៀនសូត្រ​, ទីកន្លែង​សម្រាប់​ការ​ស្នាក់នៅ ហូបចុក​របស់​កងទ័ព​ក្នុង​អង្គភាព​, ការងារ​ដឹកនាំ គ្រប់គ្រង បញ្ជា​អង្គភាព​មាន​សណ្តាប់ធ្នាប់ កងទ័ព​មាន​វិន័យ​ល្អ ផ្ទៃក្នុង​មាន​សាមគ្គី​ឯកភាព មាន​ស្មារតី​ឆន្ទៈ មនសិការ ស្មោះត្រង់ អង់អាច​ក្លាហាន ឧស្សាហ៍​ព្យាយាម យល់​ច្បាស់​នូវ​តួនាទី ភារកិច្ច គោរព​ច្បាប់ វិន័យ​កងទ័ព ក្រមសីលធម៌​វិជ្ជាជីវៈ​កងរាជអាវុធហត្ថ សហការ​សម្រេច​ភារកិច្ច ត្រូវ​ក្តាប់ជាប់​នឹង​អនុវត្ត​ដោយ​ម៉ឺងម៉ាត់​នូវ​ទិស​ស្លោក​ចំពោះ​ប្រទេសជាតិ ត្រូវតែ​ការពារ ចំពោះ​ប្រជា ត្រូវតែ​បម្រើ ច្បាប់ ត្រូវតែ​គោរព បទល្មើស ត្រូវតែ​បង្ក្រាប​។​