សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
ឯកឧត្តម អ៊ុន ចាន់​ដា អភិបាលខេត្ត​កំពង់ចាម ចុះ​អន្តរាគមន៍​បើក​មុខទឹក​សង្គ្រោះ​ស្រូវ​ប្រជាពលរដ្ឋ​៣១​ហិកតា ក្នុង​ឃុំ​ស្ដើង​ជ័យ​
ខេត្ដ​កំពង់ចាម​៖ អភិបាលខេត្ត​កំពង់ចាម​ឯកឧត្តម អ៊ុន ចាន់​ដា រួម​ជាមួយ​មន្ត្រី​ពាក់ព័ន្ធ​នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃទី​១ ខែ​កញ្ញា ឆ្នាំ​២០២២ បាន​ចុះ​អន្តរាគមន៍​ជាបន្ទាន់ បើកមុខ​ទឹក​ដោយ​ដាក់លូ​បន្ថែម ដើម្បី​សង្គ្រោះ​ដំណាំ​ស្រូវ របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​៣១ ហិកតា ស្ថិតក្នុង​ភូមិ​ពង្រ ឃុំ​ស្ដើង​ជ័យ ស្រុក​ជើងព្រៃ​។​
​លោក ប្រាក់ សា​រុំ មេឃុំ​ស្តើង​ជ័យ បាន​ប្រាប់ឲ្យដឹង​ថា កន្លង​ទៅ​ថ្មីៗ​នេះ​មាន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ស្ថិតនៅក្នុង​ភូមិ​ពង្រ ជាង​១០០​គ្រួសារ បាន​ធ្វើ​លិខិត​សំណូមពរ​មក​អាជ្ញាធរ​ឃុំ ក្នុង​គោលបំណង​សុំឲ្យ​ជួយ​ពង្រីក​មាត់លូ កាត់​ទទឹង​ថ្នល់ ឱ្យមាន​ទំហំ​ស្មើគ្នា ឲ្យ​ទឹក​ហូរ​បាន​លឿន បញ្ជៀ​ស​ការលិចលង់​ខូច​ដំណាំ​ស្រូវ​របស់​ពួកគាត់ ដោយសារ​ជំនន់​ទឹកភ្លៀង​។​
​លោក​មេឃុំ​បាន​បន្តថា ដោយ​មាន​សំណូមពរ​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ​បែប​នោះ លោក​បាន​យក​សំណូមពរ​នោះ​ទៅជូន លោក​អភិបាលស្រុក​ជើងព្រៃ ដើម្បី​រក​ដំណោះស្រាយ​។​
​ទន្ទឹម​គ្នា​នោះ លោក​អភិបាលស្រុក​ជើងព្រៃ ក៏​បាន​យក​សំណូមពរ​នោះ ស្នើ​សុំ​យោបល់​ពី​ឯកឧត្តម អ៊ុន ចាន់​ដា អភិបាលខេត្ត​កំពង់ចាម លុះ​មកដល់​ថ្ងៃទី​១ ខែ​កញ្ញា ឆ្នាំ​២០២២ ឃើញថា ឯកឧត្តម​អភិបាលខេត្ត បាន​អញ្ជើញ​ដឹកនាំ មន្ត្រី​ពាក់ព័ន្ធ ចុះ​អន្តរាគមន៍​ដោយផ្ទាល់ នឹង​បាន​ចាត់​បញ្ជា​ឲ្យ​មន្ត្រី​បច្ចេកទេស​បញ្ជា​គ្រឿងចក្រ កាយ​ដី​ដាក់លូ​បន្ថែម​ទៅតាម​សំណូមពរ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ ដោយ​កំណត់​ឲ្យ​រួចរាល់​ក្នុង​ថ្ងៃ​នេះ​តែម្ដង​។​
​លោក​មេឃុំ​ស្ដើង​ជ័យ បាន​បញ្ជាក់ទៀតថា ដំណាំ​របស់​ស្រូវ​ប្រជាពលរដ្ឋ ដែល​កំពុង​ទទួល​រង​ជំនន់​ទឹកភ្លៀង​មាន​ទំហំ ៣១​ហិកតា និង​អាច​សង្គ្រោះបាន​ប្រមាណ​៧០%​មកវិញ ដោយ​កិច្ច​អន្តរាគមន៍​ពី​ឯកឧត្ដម​អភិបាលខេត្ត​នាពេលនេះ​។​
​ជាមួយគ្នានេះ ជំនួស​ឲ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​ភូមិ​ពង្រ​ទាំង​ជាង​១០០​គ្រួសារ លោក ប្រាក់ សា​រុំ មេឃុំ​ស្តើង​ជ័យ សូម​ថ្លែងអំណរគុណ​យ៉ាង​ជ្រាលជ្រៅ​ចំពោះ ឯកឧត្តម អ៊ុន ចាន់​ដា អភិបាលខេត្ត​កំពង់ចាម និង​ក្រុមការងារ ដែល​បាន​អញ្ជើញ​ចុះ​អន្តរាគមន៍​ដោយ​ផ្ទាល់ ដើម្បី​ជួយសង្គ្រោះ​ដំណាំ​ស្រូវ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​៕