សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ប្រធាន​វិទ្យាស្ថាន​យុទ្ធសាស្ត្រ KSI ប្រចាំ​តំបន់​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក ជួប​សម្តែង​ការគួរសម​
​សម្តេច​អគ្គមហាសេនាបតី​តេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានអនុញ្ញាត​ឱ្យ​លោក តាន់ ស្រ៊ី មី​ឆែ​ល យ៉េវ (Tan Sri Michael Yeoh) ប្រធាន​វិទ្យាស្ថាន​យុទ្ធសាស្ត្រ KSI ប្រចាំ​តំបន់​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក ចូលជួប​សម្តែង​ការគួរសម និង​ពិភាក្សារ​ការងារ នា​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ព្រហស្បតិ៍ ទី​០៨ ខែ​កញ្ញា ឆ្នាំ​២០២២ នៅ​វិមាន​សន្តិភាព​។​
​លោក យ៉េវ បាន​គោរព​សម្ដែង​នូវ​ការអបអរសាទរ​ជូន​ចំពោះ​សម្ដេច​តេជោ ដែល​កំពុង​ទទួលបាន​ជោគជ័យ​ក្នុង​ការដឹកនាំ​អាស៊ាន ក្នុងនាម​ជា​ប្រធាន​អាស៊ាន និង​ទទួលបាន​ជោគជ័យ​ក្នុង​ការដឹកនាំ​កម្ពុជា ទទួលបាន​សុខសន្តិភាព និង​ស្ថេរភាព ធ្វើឲ្យ​កម្ពុជា​ជា​កន្លែងទាក់​ទាញប្រក​បដោយ​សក្ដានុពល សម្រាប់​ការវិនិយោគ ដែល​ជា​កត្តា​នាំ​ឲ្យ​កម្ពុជា​មាន​ការអភិវឌ្ឍ​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស ។​
​លោក យ៉េវ បាន​គោរព​ជម្រាបជូន​សម្ដេច​តេ​ជោថា បំណង​របស់​លោក មកកាន់​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា នៅពេលនេះ​
​គឺ​ទី​១-​គោរព​សុំ​ការគាំទ្រ និង​អនុញ្ញាត​ចាប់ផ្ដើម​ដំណើរការ​ក្លឹប​សេដ្ឋកិច្ច​អាស៊ាន ដែល​មាន​ទិសដៅ​ជា​ចម្បង គឺ​ចូលរួម​ចំណែក​ជួយ​ផ្ដល់​ធាតុ​ចូល​ដល់​អាស៊ាន ជា​ស្ពានរ​វាង​អាស៊ាន និង​ស្ថាប័ន និង​វិស័យ​ផ្សេងៗ ។ ទី​២- សុំ​ការគាំទ្រ លើ​គំនិត​ផ្ដួចផ្ដើម​ឱ្យមាន​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​បៃតង​នៅ​កម្ពុជា និង​ការបង្កើត​មូលនិធិ​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា ដែល​មូលនិធិ​នេះ សម្រាប់​ការអភិវឌ្ឍ​ធនធានមនុស្ស ជាពិសេស​លើ​វិស័យ​អាយ​ធី (IT) បញ្ញា​សិប្បនិមិ្មត​។​
​ជា​ការឆ្លើយតប សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន បាន​ស្វាគមន៍ និង​គាំទ្រ​លើ​ការបង្កើត និង​ចាប់ផ្ដើម​ដំណើរការ​របស់​ក្លឹប​សេដ្ឋកិច្ច​អាស៊ាន ។ សម្ដេច​តេជោ​បាន​ផ្ដល់​អនុសាសន៍​ថា បន្ថែម​ទៅលើ​អ្វី​ដែល​ក្លឹប​សេដ្ឋកិច្ច​អាស៊ាន​ចង់​ធ្វើ គួរ​ពិចារណា​ចូលរួម​ចំណែក​លើ​ការ​ពិនិត្យ វាយតម្លៃ និង​ផ្ដល់​ធាតុ​ចូលដល់​អាស៊ាន​ផង និង​ផ្សព្វផ្សាយ​លទ្ធផល​ការងារ​របស់​អាស៊ាន​ផង​។​
​សម្ដេច​តេជោ​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ក៏​បាន​គាំទ្រ​កិច្ច​ផ្ដួចផ្ដើម​បង្កើត​មូលនិធិ​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​ផងដែរ ។ ដោយឡែក​កិច្ច​ផ្ដួចផ្ដើម​ឱ្យមាន​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​បៃតង សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន បាន​មានប្រសាសន៍ថា គំនិត​នេះ គឺ​ស្ថិតនៅក្នុង​សំណើរ​របស់​កម្ពុជា លើក​ទៅ​អាស៊ាន​កន្លងមក នោះ គឺ​សំណើ​ឱ្យ​មាន​កិច្ចព្រមព្រៀង​បៃតង​អាស៊ាន ៕​