សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
លោក សេង ទៀង នាំយក​អំណោយ​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ផ្ដល់​ជូន​គ្រួសារ​កូនភ្លោះ​៣ នៅ​ស្រុក​ជ័យ​សែន ខេត្ត​ព្រះវិហារ​
(​ព្រះវិហារ​)៖ លោក សេង ទៀង ជំនួយការ​ផ្ទាល់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា នា​ថ្ងៃ​ទី​២១ ខែ​មីនា ឆ្នាំ​២០២០ ម្សិលមិញ បាន​ចុះ​សាកសួរ​សុខទុក្ខ និង​នាំយក​អំណោយ​សប្បុរ​ធម៌​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន និង​សម្តេច​កិត្តិ​ព្រឹទ្ធ​បណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុន​សែន ប្រគល់​ជូន​គ្រួសារ​កូនភ្លោះ​៣​នាក់ នៅ​បដិវត្តន៍ ឃុំ​ច្រាច់ ស្រុក​ជ័យ​សែន ខេត្ត​ព្រះវិហារ​។​
​អំណោយ​របស់​សម្តេច​តេជោ និង​សម្តេច​កិត្តិ​ព្រឹទ្ធ​បណ្ឌិត ដែល​បាន​ប្រគល់ជូន រួមមាន​៖ អង្ករ ២០០​គីឡូក្រាម​, ស្កសរ​៥​គីឡូក្រាម​, ទឹកដោះគោ​ម្សៅ​១​កេស​ធំ​, សារុង​០២, ក្រ​ម៉ា​០២ និង​ថវិកា​៥​លាន​រៀល​។​
​ក្នុងឱកាស​នោះ លោក សេង ទៀង បាន​នាំនូវ​ការ​ផ្តាំផ្ញើ​សាកសួរ​សុខទុក្ខ ពី​សំណាក់​សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន និង​សម្តេច​កិត្តិ​ព្រឹទ្ធ​បណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុន​សែន ដែល​បាន​យកចិត្តទុកដាក់​គិតគូរ ចំពោះ​សុខទុក្ខ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ ពិសេស​គឺ​សុខទុក្ខ​អ្នក​ដែល​សម្រាល​បាន​កូនភ្លោះ​៣ មិនតែប៉ុណ្ណោះ សម្តេច​បាន​ចាត់ទុក​កូនភ្លោះ​៣​នេះ ជា​ចៅ​សម្តេច​ថែម​ទៀត​ផង​។​
​ជាមួយគ្នា​នោះ​ដែរ លោក សេង ទៀង ក៏​បាន​ណែនាំ​ឱ្យ​ក្រុមគ្រួសារ​កូនភ្លោះ​ទាំង​៣​នេះ ត្រូវ​ថែរក្សា​សុខភាព​ឱ្យបាន​ល្អ​។​
​សូមបញ្ជាក់​ថា គ្រួសារ​ប្រជាពលរដ្ឋ ដែល​សម្រាល​បាន​កូនភ្លោះ​៣​ស្រី​នោះ មាន​ឪពុក​មាន​អាយុ​៣០​ឆ្នាំ ចំណែក​ម្តាយ មាន​អាយុ​២៣​ឆ្នាំ ហើយ​នេះ​ជា​កូន​លើក​ទី​២ ដែល​កូន​លើក​ទី​១ ភេទ​ប្រុស​។ នេះ​ជា​គ្រួសារ​កូនភ្លោះ​៣ លើក​ទី​៣៥៨​ហើយ ដែល​ទទួលបាន​អំណោយ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន និង​កិត្តិ​ព្រឹទ្ធ​បណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុន​សែន​៕