សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន
ភ្នំពេញ ៖ នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​សុក្រ ៨​រោច ខែ​ផល្គុន ឆ្នាំ​រោង ឆ​ស័ក ព​.​ស​. ២៥៦៨ ត្រូវ​នឹង ថ្ងៃទី​២១ ខែ​មីនា ឆ្នាំ​២០២៥ សម្តេច​អគ្គមហាសេនាបតី​តេជោ ហ៊ុន សែន ប្រមុខរដ្ឋ​ស្ដីទី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បាន​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន ដែល​ពិធី​នេះ​ប្រារព្ធ​ធ្វើឡើង​នៅ​វិមាន​សន្តិភាព រាជធានី​ភ្នំពេញ​។
​ពិធី​នេះ​ត្រូវបាន​ធ្វើឡើង​ក្រោយ​ពី​សម្ដេច​ទាំង​២​រូប បាន​ទទួល​នូវ​ការ​សព្វ​ព្រះ​ហឫទ័យ​ប្រោស​ប្រទាន ពី​ព្រះករុណា ព្រះបាទ​សម្តេចព្រះ បរមនាថ នរោត្តម សីហ​មុនី ព្រះមហាក្សត្រ​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ជាទី​គោរព​សក្ការៈ​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​បំផុត ត្រាស់​បង្គាប់ ដំឡើង​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់ «​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស​៥ នៃ​កងយោធពល​ខេមរភូមិន្ទ​» កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​១៦ ខែ​មីនា ឆ្នាំ​២០២៥​កន្លង​ទៅ​ថ្មីៗ​នេះ​។​
​នៅក្នុង​ឱកាស​នោះ សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន បាន​សម្តែង​នូវ​ក្តី​មោទនភាព​យ៉ាងខ្លាំង ក្រោយ​ព្រះមហាក្សត្រ ព្រះអង្គ​បាន​ប្រោស​ព្រះរាជទាន​ផ្តល់​ឋានន្តរសក្តិ នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ​ផ្កាយ​មាស​៥ ជូន​ដល់​សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន នាពេលនេះ ដែល​ពិតជា​សាក​សម​នឹង​ទទួល ខណៈ​លោក​ទាំង​ពីរ​គឺ​បាន​ជួយ​ជាតិ​មាតុភូមិ និង​បាន​រួមចំណែក​យ៉ាង​សកម្ម​ក្នុង​ការធ្វើ​ឲ្យ​ប្រទេស​កម្ពុជា​មាន​សុខ​សន្តិភាព​រហូតដល់​សព្វថ្ងៃនេះ​។
​សម្តេច​តេ​ជោបាន​មានប្រ​សាសន៍​ទៀត​ថា នៅពេលដែល​មាន​ការបំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​​ជូន​សម្ដេច​ទាំង​ពីរ ក៏​មាន​ការលើកឡើង​ថា​ហេតុអ្វី​មិន​បំពាក់​ឲ្យ​សម្ដេច​ក្រឡាហោម ស ខេង ផង​។ សម្ដេច​តេជោ​បានបញ្ជាក់​ថា មូលហេតុ​ដែល​មិន​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន​សម្តេច​ក្រឡាហោម ស ខេង ដោយសារ​តែ​សម្ដេច​ក្រឡាហោម ស ខេង ជា​មន្ត្រី​ស៊ីវិល​។ សម្តេច​តេជោ បាន​មាន​ប្រសា​ន៍​រំលឹកថា មាន​គណបក្សនយោបាយ​ច្រើនណាស់ ដែល​ចង់​ធ្វើឲ្យ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា​បែកបា​ក់​សាមគ្គី​គ្នា ប៉ុន្តែ​ការព្យាយាម​របស់​គណបក្ស​ទាំងនោះ​ត្រូវបាន​បែកបាក់​ខ្លួនឯង​វិញ​។​
​សម្តេច​បាន​លើកឡើង​ថា ការព្យាយាម​របស់​ក្រុម​ទាំងនោះ គឺ​មិន​អាច​ទៅរួច​នោះទេ ខណៈ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា​គឺ បាន​ដើរ​ត្រូវ​ស៊ីសង្វាក់​គ្នា​ណាស់​។
​សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក៏​បាន​រំលឹក​ពី​ការផ្ដល់​ឋានន្តរសក្តិ ជូន​ថ្នាក់ដឹកនាំ​៣ រូប​មុន​ផងដែរ មាន​សម្ដេច ជា ស៊ីម សម្ដេច ហេង សំរិន និង​សម្ដេច​ផ្ទាល់ គឺជា​ព្រះរាជទាន​មិនមែន​ជា​ការស្នើ​សុំ​ទេ គឺ​នៅ​ឆ្នាំ​២០០៧ ដែល​ត្រូវបាន​ប្រទាន​ជាថ្មី​ម្តងទៀត ហើយ​ផ្កាយ​មាស​នេះ មិន​បាន​ផ្តល់​ជូន​សម្តេច​ក្រុមព្រះ​ទេ ដោយសារ​បាន​បញ្ចុះ​សក្តិ​ម្តង​ហើយ នៅត្រឹមតែ​ផ្កាយ​៤​ប៉ុណ្ណោះ​។ សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន បាន​ថ្លែងថា សម្តេច​មាន​អត្តលេខ​យោធា ០០២ ចំណែក​សម្តេច​ក្រុមព្រះ មាន​អត្តលេខ​០០១​។ សម្តេច​បាន​មានប្រសាសន៍ថា សម្ដេច​បាន​ចូលធ្វើ​ទាហាន​ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី ៤ មេសា ១៩៧០ រហូតដល់​ឆ្នាំ ១៩៩៣ ទើប​ទទួលបាន​ឋានន្តរសក្តិ ។​
​សម្តេច​តេ​ជោបាន​មានប្រ​សាសន៍​បន្ត​ទៀត​ថា ការផ្តល់​ឋានន្តរសក្តិ​ជូន​សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច ម៉ែន សំអន នាពេលនេះ ជា​ការឆ្លើយតប​ចំពោះ​គុណបំណាច់ ដែល​បាន​ធ្វើ​កិច្ច​ការងារ​បម្រើ​ជាតិ ហើយ​សម្តេច​ទាំង​ពីរ​ក៏​ជា​អ្នកចូលរួម​បង្កើត​របបរាជានិយម​ផងដែរ​។​
​សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន ដែល​ចូលរួម​ជាមួយ​សម្តេច ក្នុង​កិច្ចការងារ​ជាច្រើន​កន្លងមក​។
​សម្តេច​តេ​ជោបាន រំលឹក​ឡើង​ពី​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​ការតស៊ូ ជាមួយ​យុទ្ធ​មិត្ត ដើម្បី​រំដោះ​ជាតិ​ចេញពី​របប​ប្រល័យ​ពូជសាសន៍ ប៉ុល ពត និង​ការតស៊ូ​មតិ​ក្នុង​រដ្ឋសភា ដើម្បី​ទាមទារ​សំឡេង​ពីរភាគបី នៅក្នុង​រដ្ឋសភា និង​គោលការណ៍​៥០​បូក​១​។ សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន បាន​បង្ហើប​ឲ្យដឹង​កិច្ចព្រមព្រៀង​ទីក្រុង​ប៉ារីស បាន​តម្រូវឲ្យ​អ៊ុនតាក់​គ្រប់គ្រង​ក្រសួង​ចំនួន​ប្រាំ​នៅ​កម្ពុជា ក្នុងនោះ មាន​ក្រសួង​មហាផ្ទៃ ក្រសួង​ព័ត៌មាន ក្រសួង​ហិរញ្ញវត្ថុ ការពារជាតិ និង​ក្រសួង​យុត្តិធម៌​។​
​សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន បាន​មានប្រសាសន៍ថា នៅពេល​មាន​សភាពការណ៍​កើតឡើង សម្ដេច​ហាក់ដូចជា​មាន​និស្ស័យ​ពី​អតីត​ជាតិ ជាមួយ​សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់​។ មាន​សម្ដេច ទៀ បាញ់ ម្នាក់​ប្រៀប​ដូចជា​មាន​ទាហាន​មួយ​កងពល មាន​ការងារ​លំបាកៗ តែងមាន សម្តេច​ទៀ បាញ់ នៅ​ជាមួយ​សម្ដេច​ជានិច្ច​។ សម្តេច​តេ​ជោបាន​មានប្រ​សាសន៍​ទៀត​ថា បើ​និយាយ​ពី​នយោបាយ ឈ្នះ​-​ឈ្នះ បើ​គ្មាន​សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ ទេ​
​សម្ដេច​មិន​ប្រាកដថា នឹង​ជោគជ័យ ឬ​អត់​នោះទេ ដែល​សម្តេច​មាន​ភាពនឹងន​រ ក្នុង​វិភាគ​សភាពការណ៍​។
​បន្ទាប់មក ក៏​មាន​ពិធី​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ​ផ្កាយ​មាស​៥ ជូន​សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្ហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន ព្រមទាំង​ពិធី​ជូន​ដាច់​ផ្កា​ពី​ក្រសួង​ស្ថាប័ន​សំខាន់ៗ​ផងដែរ មាន ស្ថាប័នព្រឹទ្ធសភា រដ្ឋសភា រាជរដ្ឋាភិបាល និង​ថ្នាក់ដឹកនាំ​រាជធានី​ខេត្ត​ជាច្រើន​ទៀត​៕