សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់
(​ភ្នំពេញ​)៖ នា​ល្ងាច​ថ្ងៃទី​២៤ ខែ​មីនា ឆ្នាំ​២០២៥​នេះ សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត នាយករដ្ឋមន្ដ្រី​នៃ​កម្ពុជា បានអញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ពិសា​អាហារ​ស្រាយ​បួស​ជាមួយ​បងប្អូន​ខ្មែរ​-​ឥស្លាម ក្នុង​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន ។ សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត បាន​លើកឡើង​ថា ការ​ស្រាយ​បួស​ជា​ក្រឹត្យក្រម​ច្បាប់​សាសនា​ឥស្លាម ដែល​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​ទាំង​នៅ​កម្ពុជា និង​នៅ​ទូ​ទាំង​សកលលោក​សុទ្ធ​តែ​ធ្វើ​ការប្រតិបត្តិ​ដូចគ្នាៗ​។​
សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត បាន​មានប្រសាសន៍​យ៉ាង​ដូច្នេះ​ថា «​ការ​ស្រាយ​បួស​ជា​ក្រឹត្យក្រម​ច្បាប់​សាសនា​ឥស្លាម ដែល​បងប្អូន​សាសនិក​ខ្មែរ​ឥស្លាម ទាំង​នៅ​កម្ពុជា និង​នៅ​ទូ​ទាំង​សកលលោក សុទ្ធ​តែ​ធ្វើ​ការប្រតិបត្តិ​ដូចគ្នា​។ ហើយ​នៅពេល​ផ្តើម​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន ខ្ញុំ​បាន​ផ្ញើ​សារ​ជូនពរ​បងប្អូន​សាសនិក​ឥស្លាម​កម្ពុជា និង​សាសនិក​ឥស្លាម​នៅ​ទូទាំង​ពិភពលោក និង​ជូនពរ​នៅ​ពេល​បញ្ចប់​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន​ដោយ​ជោគជ័យ ដែល​អនុវត្ត​តាម​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្តេច​តេជោ​»​។​
សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត នាយករដ្ឋមន្ដ្រី​នៃ​កម្ពុជា បាន​អះអាង​ថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​នៅពេល​បច្ចុប្បន្ន បាន​បន្ដ​អនុវត្ត​តាម​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អតីត​នាយករដ្ឋមន្ដ្រី ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​ដល់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស ក្នុង​អំឡុង​ពេល​ចាប់ផ្ដើម​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់​ខែ​ម៉ា​រ៉ា​ឌន តាមរយៈ​ការផ្ញើ​សារ​ជូនពរ​សាសនិក​ឥស្លាម​កម្ពុជា​។​
​បន្ថែម​ពី​នេះ សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត ក៏​បាន​ណែនាំ​ដល់​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ខ្មែរ​ឥស្លាម និង​សាសនិក​ឥស្លាម​ទាំងអស់ ត្រូវ​បន្ត​សហការ​ប្រកបដោយ​សាមគ្គីភាព និង​មិត្តភាព ព្រមទាំង​មាន​ទំនាក់ទំនង​ល្អ​ជាមួយ​សហគមន៍ សាសនា​ដទៃទៀត ទាំង​ក្នុង​ថ្នាក់ជាតិ​-​អន្តរជាតិ ដោយ​ឈរ​លើ​គោលការណ៍ សុខដុម​នីយកម្ម​ជាតិ​សាសន៍ និង​សាសនា​។​
​សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត ក៏បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​ដល់​គណៈកម្មកា​រ​រៀបចំ​ពិធី​ពិសា​អាហារ​ស្រាយ​បួស ដែល​មាន​លោក អូស្មាន ហាស្សាន់ ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី​ជា​ប្រធាន ដែល​បាន​សហការ​រៀបចំ​ពិធី​នេះ​ឡើង ដើម្បី​បង្ហាញ​ឲ្យឃើញ​នូវ​សាមគ្គីភាព ការយោគយល់​គ្នា និង​ការរស់នៅ​ជាមួយ​គ្នា​ប្រកបដោយ​ក្តីមេត្តា ករុណា រវាង​សហគមន៍​ឥស្លាម​នៅ​កម្ពុជា​ក្រោម​ម្លប់​សុខសន្តិភាព​។​
​សម្ដេច​បន្ដ​ទៀត​ថា ការរៀបចំ​នេះ​ក៏​ជា​ការផ្ដល់​ឱកាស​សម្រាប់​ឲ្យ​អ្នកចូលរួម​ពិធី​បាន​ជួប​ប្រាស្រ័យ​ទាក់ទង​គ្នា​កាន់តែ​ជិតស្និទ្ធ​, ផ្លាស់ប្តូរ​គំនិត​យោបល់​, ចែករំលែក​បទពិសោធ​ល្អៗ និង​ពង្រឹង​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ ដើម្បី​រួមចំណែក​ដល់​ការលើកស្ទួយ​សុខដុម​នីយកម្ម​ជាតិ​សាសន៍ និង​សាសនា​នៅ​កម្ពុជា សំដៅ​រក្សា​នូវ​សុខសន្តិភាព ស្ថិរភាព និង​សុ​វត្ថ​ភាព ទាំង​ផ្លូវកាយ​, ផ្លូវចិត្ត និង​ស្មារតី នៅក្នុង​ការអភិវឌ្ឍ​សង្គម សេដ្ឋកិច្ចជាតិ​ ។
រាជរដ្ឋាភិបាល​តែងតែ​យកចិត្តទុកដាក់ និង​ផ្តល់​សេរីភាព​ជំនឿ​សាសនា​យ៉ាង​ទូលំ​ទូលាយ​ដល់​ប្រជាជន​ទូទៅ ដែល​ឈរ​លើ​មូលដ្ឋាន នៃ​ការពង្រឹង​សុខដុម​នីយកម្ម​សាសនិក នៃ​គ្រប់​និកាយ​សាសនា ហើយ​ប្រឆាំង​នូវ​រាល់​ទង្វើ​រើសអើង​សំដៅ​ទប់ស្កាត់​ការ​យក​សាសនា ទៅ​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​ដែល​អាច​បង្ក​វិបត្តិ​សាសនា​នៅ​កម្ពុជា​ ៕