សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​!
ក្នុងនាម​ជា​ប្រធាន​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​ប្រយុទ្ធប្រឆាំង​អំពើ​ជួញដូរ​មនុស្ស ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​មហាផ្ទៃ បាន​សម្តែង​ការលើកទឹកចិត្ត​ដល់​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ ដែល​បាន​ចូលរួម​គាំទ្រ និង​សហការ​ជាមួយ​រាជរដ្ឋាភិបាល តាមរយៈ​គណៈកម្មាធិកា​រ​ជាតិ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​អំពើ​ជួញដូរ​មនុស្ស ទាំង​នៅ​ថ្នាក់ជាតិ និង​ថ្នាក់​ក្រោម​ជាតិ ក្នុង​ការអនុវត្ត​យុទ្ធសាស្ត្រ​ទាំង​បួន ដែល​ត្រូវបាន​កំណត់​ដោយ​ឯកភាពគ្នា ក្នុង​ផែនការ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ជាតិ​ប្រយុទ្ធប្រឆាំង​អំពើ​ជួញដូរ​មនុស្ស ព្រមទាំង​បាន​ណែនាំ​ដល់​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន​ត្រៀម​លក្ខណៈ​បង្ការ និង​ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​។
​ការ​ថ្លែង​បែប​នេះ​ក្នុងឱកាស​ដែល​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​ផ្សព្វផ្សាយ​របាយការណ៍​ជាតិ​ស្តីពី​លទ្ធផល​ការងារ​ប្រយុទ្ធប្រឆាំង​អំពើ​ជួញដូរ​មនុស្ស ឆ្នាំ​២០២៤ និង​លើក​ទិសដៅ​ឆ្នាំ​២០២៥ របស់​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​ប្រយុទ្ធប្រឆាំង​អំពើ​ជួញដូរ​មនុស្ស (​គ​.​ជ​.​ប​.​ជ​) នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី​២៧ ខែ​មីនា ឆ្នាំ​២០២៥ នៅ​សាលប្រជុំ នៃ​ទីស្តីការ​ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​។​
​ពី​វេទិកា​នោះដែរ ប្រមុខ​ក្រសួងមហាផ្ទៃ បាន​លើកឡើង​ថា ពិធី​ផ្សព្វផ្សាយ​លទ្ធផល​ការងារ​របស់​គណៈកម្មាធិកា​រ​ជាតិ​ប្រយុទ្ធប្រឆាំង​អំពើ​ជួញដូរ​មនុស្ស ត្រូវបាន​ធ្វើឡើង​ជា​ប្រចាំ ដើម្បី​ចែក​ជូន​សាធារណជន អ្នកសារព័ត៌មាន​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ បាន​ជ្រាប​អំពី​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង ក្នុង​ការបង្ការ ទប់ស្កាត់ ឈាន​ទៅ​លុបបំបាត់​អំពើ​ជួញដូរ​មនុស្ស រហូត​ទទួល​លទ្ធផល​ដ៏​ធំធេង​នេះ​។ លទ្ធផល​នេះ​ក៏​ជា​ការបង្ហាញ​នូវ​ឆន្ទៈ​រួម និង​កម្លាំង​សរុប ដែល​គ្រប់​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ ទាំង​រាជរដ្ឋាភិបាល ទាំង​អង្គការ​មិនមែន​រដ្ឋាភិបាល​ជាតិ​និង​អន្តរជាតិ ទាំង​វិស័យ​សាសនា និង​វិស័យ​ឯកជន បាននាំគ្នា​ពុះពារ​គ្រប់​ឧបសគ្គ និង​ភាព​ប្រឈម​ទាំងឡាយ ដើម្បី​ធ្វើឱ្យ​សម្រេច​នូវ​លទ្ធផល​នេះ​។
​ទន្ទឹម​នឹង​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី​ប្រពៃណី​ជាតិ​ខ្មែរ​ជិត​ឈាន​ចូល​មក​ដល់ ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត​បាន​មានប្រសាសន៍​លើក​ទឹកចិត្ត​ដល់​បណ្តា​ខេត្ត​ជាប់​ព្រំដែន​ទាំងអស់ ជា​ពិសេស​ខេត្ត​ជាប់​ព្រំដែន​ថៃ ដែល​មាន​ពលករ​ច្រើនជាងគេ ត្រូវ​ត្រៀម​លក្ខណៈ​ក្នុង​ការបង្ការ ទប់ស្កាត់​ឱ្យបាន ព្រោះ​កន្លង​ទៅ ឯកឧត្តម បាន​សង្កេតឃើញថា នៅតែ​មាន​ប្រជាពលរដ្ឋ​វិល​មក​វិញ​មួយ​ចំនួន​តូច ឆ្លងកាត់​ដោយ​ខុសច្បាប់ ដែល​នេះ​ទាមទារ​ឱ្យមាន​ការត្រួតពិនិត្យ​ឱ្យបាន​ច្បាស់លាស់ ដើម្បី​គ្រប់គ្រង​ឱ្យបាន​ជនអន្តោប្រវេសន៍ និង​ពលករ​ចេញ​-​ចូល​ដោយ​ស្របច្បាប់​។​
​ឯកឧត្តម​បន្តទៀតថា ប្រទេស​កម្ពុជា ក៏​ជា​ប្រទេស​មួយ​ដែល​រងគ្រោះ​ដោយ​ការគំរាមកំហែង​ពី​បទល្មើស​ឆ្លងដែន មាន​ជាអាទិ៍ បទល្មើស​ជួញដូរ​មនុស្ស បទល្មើស​ជួញដូរ​ចែកចាយ​គ្រឿងញៀន និង​បទល្មើស​ឆបោក​តាម​ប្រព័ន្ធ​បច្ចេកវិទ្យា​ជាដើម​។ ក្នុង​នោះ​សមត្ថកិច្ច​កម្ពុជា បាន​ធ្វើ​ប្រតិបត្តិការ​បង្ក្រាប​មុខសញ្ញា និង​ទីតាំង​ដែល​សង្ស័យ​ថា​ប្រព្រឹត្ត​បទល្មើស​ជា​បន្តបន្ទាប់ ហើយ​បាន​សហការ​ជាមួយ​ស្ថានទូត ឬ​ស្ថាន​តំណាង​បេសកកម្ម នៃ​បណ្តា​ប្រទេស​ពាក់ព័ន្ធ ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ប្រជាពលរដ្ឋ​របស់​ខ្លួន ដែល​ត្រូវបាន​រកឃើញ​នៅ​កម្ពុជា និង​ចាប់ខ្លួន​ជនសង្ស័យ​បញ្ជូនទៅ​តុលាការ​។
​ជាមួយគ្នា​នោះ​ប្រមុខ​ក្រសួងមហាផ្ទៃ ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា បាន​លើកទឹកចិត្ត និង​ថ្លែងអំណរគុណ​គ្រប់​កិច្ចសហការ​ពី​សមត្ថកិច្ច​ជំនាញ និង​ស្ថានទូត ឬ​ស្ថាន​តំណាង​នៃ​បណ្តា​ប្រទេស ក្នុងនោះ​មាន​សហរដ្ឋអាមេរិក ប្រទេស​ញ៉ូ​សេ​ឡែ​ន ប៉ូឡូញ បែលហ្ស៊ិក ចក្រភព​អង់គ្លេស ប្រទេស​អូស្ត្រាលី សាធារណរដ្ឋ​កូរ៉េ ឥណ្ឌា វៀតណាម ចិន ហ្វីលីពីន ឥណ្ឌូនេស៊ី ជប៉ុន ថៃ និង​ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី​ជាដើម ដែល​សកម្មភាព​នេះ​បាន​បង្ហាញ​អំពី​កិច្ចសហការ