សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ - ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា លើកទឹកចិត្ត​អង្គការ​ដៃគូ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ និង​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ជាប់​ព្រំដែន ត្រៀម​បង្ការ ទប់ស្កាត់​ជនអន្ដោប្រវេសន៍ ចេញ​-​ចូល​កម្ពុជា ដោយ​ខុសច្បាប់ នា​ឱកាស​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​! - សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អះអាងថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បន្ដ​គន្លង​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុង​ការយកចិត្តទុកដាក់​សាសនិក​ខ្មែរឥស្លាម​តាំង​ពី​ចូល​ខែ​រ៉ា​ម៉ា​ឌន និង​បញ្ចប់ - រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​បរិ​យាប​ន្ន និង​ការអភិវឌ្ឍ​ទេសចរណ៍​នៅ​នឹង​កន្លែង ដើម្បី​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ - សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​អបអរសាទរ និង​បំពាក់​ឋានន្តរសក្តិ​ថ្នាក់​នាយ​ឧត្តមសេនីយ៍ផុត​លេខ ផ្កាយ​មាស ៥ ជូន សម្តេច​ពិជ័យ​សេនា ទៀ បាញ់ និង​សម្តេច​កិត្តិ​សង្គហ​បណ្ឌិត ម៉ែន សំអន - ឆ្នាំ​២០២៤ ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​បន្ត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន​បាន​៦០៦​ករណី​ - ​ឯកឧត្តម​អភិ​សន្តិ​បណ្ឌិត ស សុខា ណែនាំ​ឱ្យ​សិក្សា​បញ្ជូន​នគរបាល​ល្មើស​វិន័យ ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ព្រំដែន ពី ៣ ទៅ ៦​ខែ​ - ផ្លូវ​ថ្មើរជើង (Walk Street) ភ្នំពេញ បាន និង​កំពុង​ទទួល​បាន​ការចាប់​អារម្មណ៍​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេស ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ - ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​ហ្វាំង​ឡ​ង់​ថ្មី ប្ដេជ្ញា​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា ឱ្យ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​បន្ថែម​ទៀត - សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ជ័យលាភី​ចំនួន ៤ ៤២៦​នាក់ (​នារី ៣ ៩២៤​នាក់​) នៅ​វិទ្យាស្ថាន​វ៉ាន់ដា
សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ
ខេត្ត​ព្រះសីហនុ ៖ នា​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ពុធ ទី​២៦ ខែ​មីនា ឆ្នាំ​២០២៥ សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​បាន​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ​ក្នុង​ពិធី​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ អគារសិក្សា អគារ​ស្នាក់នៅ​របស់​គ្រូបង្រៀន ទីចាត់ការ និង​អគារ​កាត់ដេរ នៅ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន​សែន វាលរេញ ស្ថិតនៅ​ភូមិ​វាល​វេញ ឃុំ​វាលរេញ ស្រុក​ព្រៃនប់ ខេត្ត​ព្រះសីហនុ ។​
​មានប្រសាសន៍​នាឱកាស​នេះ សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី នាយករដ្ឋមន្ត្រី បាន​ចូលរួម​អបអរសាទរ​ចំពោះ​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន វាលរេញ ដែល​ទទួលបាន​ចំណាត់ថ្នាក់​លេខ​៥ ក្នុង​ការវាយតម្លៃ និង​ទទួលស្គាល់​ជា​អង្គភាព ផ្តល់​សេវា​សាធារណៈ​គំរូ​ក្នុង​វិស័យ​អប់រំ​ប្រចាំឆ្នាំ​២០២៤ និង អបអរសាទរ​លោកស្រី អ៊ុច សោភា ប្រធាន​មន្ទីរ អប់រំ យុវជន និង​កីឡា ខេត្ត​ព្រះសីហនុ ត្រូវបាន​ទទួលស្គាល់​ជា​ប្រធាន​មន្ទីរ​គំរូ​ឆ្នាំ​សិក្សា ២០២៣-២០២៤ និង ទទួល​បណ្ណ​សរសើរ​ជា​ប្រធាន​មន្ទីរ​ដែល​បាន​មាន​ស្នាដៃ​ល្អ ក្នុង​ការដឹកនាំ​គ្រប់គ្រង និង ជំរុញ​សាលារៀន​គំរូ ក្នុង​ឆ្នាំ​សិក្សា ២០២២-២០២៣​។
​ជាមួយគ្នានេះដែរ សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី នាយករដ្ឋមន្ត្រី បានឱ្យដឹងថា រាជរដ្ឋាភិបាល កំពុង​គិតគូរ​ឱ្យមាន​ការតម្រង់​ទិស​សម្រាប់​សិស្ស​រៀន​ថ្នាក់​ទី​៩ ថា​ត្រូវ​រៀន​បន្ត ឬ​រៀន​ជំនាញ​វិជ្ជាជីវៈ​បច្ចេកទេស ទោះ​រៀន​ជំនាញ​វិជ្ជាជីវៈ​បច្ចេកទេស ក៏​អាច​ទទួលបាន​សញ្ញាបត្រ​កម្រិត​បាក់​ឌុប​ផងដែរ ដោយ​ការសម្រេច​ធ្វើបែបនេះ ដើម្បី​ឱ្យ​សិស្ស​មាន​ជម្រើស​ច្រើន​ក្នុង​ការសិក្សា​។​
​ជាថ្មី​ម្តងទៀត សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី នាយករដ្ឋមន្ត្រី បាន​គូស​រំលេច​ថា ដើម្បី​លើកកម្ពស់​គុណភាព​អប់រំ​នៅ​តាម​សាលារៀន​សាធារណៈ ចាប់ពី​ថ្នាក់​មត្តេយ្យ​សិក្សាដ​ល់​មធ្យមសិក្សា រាជរដ្ឋាភិបាល​ផ្ដោត​លើ​ការងារ​សំខាន់​៤ រួមមាន​៖ (​ទី​១) ការពង្រឹង​អភិបាលកិច្ច​សាលារៀន (​ទី​២) ការពិនិត្យ​កែលម្អ​កម្មវិធីសិក្សា និង​រៀបចំ​កម្មវិធីសិក្សា និង សកម្មភាព​ក្រៅ​ម៉ោង​សិក្សា​ឱ្យស្រប​ទៅតាម​តម្រូវការ​ក្នុង​ការពង្រឹង​ចំណេះដឹង​វិន័យ សីលធម៌ និង ឥរិយាបថ​សិស្ស (​ទី​៣) ការយកចិត្តទុកដាក់​លើ​សុខភាព​សិស្ស តាមរយៈ​កម្មវិធី​អាហារូបត្ថម្ភ​ដល់​កុមារ និង ការត្រួតពិនិត្យ​គុណភាព​ចំណីអាហារ​នៅតាម​សាលា និង (​ទី​៤) ការជំរុញ​និង​លើកទឹកចិត្ត​ការចូលរួម​របស់​មាតាបិតា អាណាព្យាបាល និង សហគមន៍​ក្នុង​ការអប់រំ ស្រប​តាម​ពាក្យស្លោក «​ភាព​ជា​ដៃគូ​រដ្ឋ និង សហគមន៍​ដើម្បី​ការអប់រំ​»៕